Црква „Св. Илија“ - Врапчиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Св Илија Врапчиште.JPG

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Полошка
Архијерејско намесништво Гостиварско
Местоположба
Координати 41°50′05.0″N 20°52′38.5″E / 41.834722° СГШ; 20.877361° ИГД / 41.834722; 20.877361Координати: 41°50′05.0″N 20°52′38.5″E / 41.834722° СГШ; 20.877361° ИГД / 41.834722; 20.877361
Населено место Врапчиште
Општина Врапчиште
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пророк Илија
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илијамакедонска православна црква во гостиварто село Врапчиште.[1] Црквата се наоѓа на западно од селото на падините на Шар Планина. Градена е во поново време. Главна прослава се одржува секоја година на Илинден кога од крајот на 90тите години на 20 век тука се одржуваат Илинденските средби,

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.