Црква „Св. Климент Охридски“ - Пожаране

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Климент Охридски
Пожаране - Св. Климент.JPG

Поглед на црквата од југозапад

Македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Местоположба
Населено место Пожаране
Општина Врапчиште
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Климент Охридски
Изградба 2015
Завршено 2016
Осветување 2015
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Климент Охридски претставува македонска православна црква во гостиварто село Пожаране.[1]

Поглед на црквата од југоисток

Црквата се наоѓа на местото Климентија, едно од најпознатите светилишта во Пожаране. Според легендата, тука уште пред илјада години проповедал Свети Климент Охридски, и тука имало црква посветена на него. Подоцнаа таа во турско време била разрушена. После поголема иницијатива, на 21 мај 2015 година, биле поставени темелите на новата градба и биле лично осветени од полошкиот митрополит Јосиф. Црковата има димензии 3,90м со 4,40 м.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. ОСВЕТЕНИ ТЕМЕЛИТЕ НА ХРАМОТ „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ" ВО С. ПОЖАРАНЕ