Црква „Св. Богородица“ - Галате

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
Св Богородица Село Галате 3.jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Местоположба

Координати 41°50′32.4″N 20°52′27.8″E / 41.842333° СГШ; 20.874389° ИГД / 41.842333; 20.874389Координати: 41°50′32.4″N 20°52′27.8″E / 41.842333° СГШ; 20.874389° ИГД / 41.842333; 20.874389
Место Галате
Општина Врапчиште
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Завршено 1876
Архитектонски опис

Света Богородицамакедонска православна црква во гостиварското село Галате.[1] Црквата се наоѓа северно од селото, на падините на Шар Планина. За време на османлиското ропство тогашната црква рушена од страна на османлиите. Подоцна селаните изградиле мала капела.[2] Денес изградена е црква во поголеми размери.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован Ф (1976). Полог: антропогеографска проучавања. Београд. стр. 259.