Црква „Св. Димитриј“ - Врапчиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Димитриј

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Местоположба

Карта

Координати 41°50′8″N 20°52′52″E / 41.83556° СГШ; 20.88111° ИГД / 41.83556; 20.88111Координати: 41°50′8″N 20°52′52″E / 41.83556° СГШ; 20.88111° ИГД / 41.83556; 20.88111
Место Врапчиште
Општина Врапчиште
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј
Архитектонски опис

Свети Димитријмакедонска православна црква во гостиварто село Врапчиште.[1] Црквата се наоѓа на западно од селото. Градена е во периодот помеѓу 1912 - 1916 година. Околу неа се старите гробишта.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.