Споменик на Итар Пејо (Прилеп)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Споменикот на Итар Пејо претставува спомен-чешма поставена во чест на еден од најпознати прилепчани, Итар Пејо. Споменикот е дело на вајарот Жарко Башески.[1] Сместен е во старата чаршија, во близина на Градскиот саат кај старата фонтана. Споменикот е поставен во 2008 година.[2] Пред споменикот на истоимениот плоштад се одржуваат т.н. „вечери на мајтапот“.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Споменик на Итар Пејо“ (англиски). zarkobaseski.com. Посетено на 2011-07-07.
  2. „Споменик и плоштад на „Итар Пејо" во срцето на старата чаршија“. Општина Прилеп. 8 април 2009. Посетено на 2011-07-07.
  3. „Вечери на мајтапот пред споменикот на Итар Пејо“. Утрински Весник. 13 август 2008. Посетено на 2011-07-07.