Браво Бенд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Браво Бенд
Bravo Band
Жанр(ови)Поп
Години на активност2005 — сегашност
Продукциска куќа/ќиНема
Мрежно местоhttp://bravoband.com.mk/Makedonski/doma.html

Браво Бенд е македонска музичка група. Бендот е составен од пет члена Александар Тасевски, Живко Динев, Драган Илиев, Дејан Младеновски и Зоран Киријаковски. Нивната прва промоција ја имаа во шоуто на познатата македонска водителка Лила Стојановска.

Историја[уреди | уреди извор]

Музичката приказна на Браво Бенд започнува пред три години кога шест млади момчиња одлучуваат да започнат да чекорат по македонското музичко небо. Прв основач е Ристе Тевдоски и, по негова покана, во групата влегуваат и Зоран Кирјаковски и Живко Динев и стануваат соосновачи. Започнуваат со настапите по разни дискотеки ширум Македонија. Прво поголемо медиумско претставување им е забележано во емисијата на Лила Стојановска. Потоа се појавуваат на фестивалот „Охрид Фест“ во 2006 г. со песната „Лесно ти е тебе“ која станува голем хит.[1] Потоа следува наредниот нивен голем хит „Нека патам“. Потоа заедно со Јован Јованов и Елвир Мекиќ ја прават песната „Не бих те мењао“ и учествуваат на реномираниот фестивал „Сунчане Скале“ во Херцег Нови каде ја земаат третата награда од стручното жири. Во октомври 2008 година го објавија своето првенче „Интро“, стилски шаренолик албум, каде се застапени различни стилови сè со цел секој од обожавателите да се пронајде самиот себе.

„Браво Бенд“ го сочинуваат пет членови Александар Тасевски, Живко Динев, Драган Илиев, Дејан Младеновски и Зоран Киријаковски, а нивниот колега Ристе Тевдоски започна своја соло кариера.

Тие настапија на „Скопје Фест“ во 2009 година, на изборот за претставник на Македонија на Евровизија, со песната „Девојко“, која за првпат ја претставија во второто полуфинале и успеаја да влезат во финалето на Македонскиот избор за песна на Евровизија, каде што на крајот завршија на 10 место.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

  • Интро (2008)

Песни[уреди | уреди извор]

  • 2006 - Лесно ти е тебе
  • 2007 - Не бих те мењао - (на Српски)
  • 2008 - Нека Патам
  • 2008 - Хронично Луд
  • 2008 - Зимска Молитва
  • 2009 - Девојко
  • 2009 - Било Како Било

Награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2009-03-05. Посетено на 2009-07-21.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2009-09-23. Посетено на 2009-07-21.