Македонија во 2017 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
2017 г.
во
Македонија
Децении:
Поврзано:Други настани во 2017 г.
Времеслед на македонската историја

Ова е список на настаните во Македонија кои се случиле во 2017 година.

Водачи[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

 • 23 февруари – Преговорите помеѓу СДСМ и ДУИ завршиле со договор за коалицирање и избор на нова Влада.

март[уреди | уреди извор]

 • 1 мартЗоран Заев, претседател на СДСМ, поднел 67 пратенички потписи до Иванов за добивање мандат за состав на Влада на Република Македонија.

април[уреди | уреди извор]

Упад во Собранието на Македонија

мај[уреди | уреди извор]

 • 17 мај – Иванов го доделил мандатот за формирање влада на Заев.
 • 31 мај – Неколку минути пред полноќ била изгласана новата македонска влада предводена од Заев.

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

Бојко Борисов и Зоран Заев

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Филм и телевизија[уреди | уреди извор]

Згради и градби[уреди | уреди извор]

Останато[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Спортисти на годината според изборот на Агенција за млади и спорт[7]:

Фудбал[уреди | уреди извор]

Меѓународен[уреди | уреди извор]

8 август 2017 (2017-08-08)
20:45
Реал Мадрид Шпанија 2–1 Англија Манчестер Јунајтед Телеком арена, Скопје
Судија: Џанлука Роки (Италија)
Лукаку гол 62'

Клупски[уреди | уреди извор]


17 август 2017 (2017-08-17)
20:00
Вардар Македонија 2–0 Турција ФК Фенербахче Телеком арена, Скопје
Гледачи: 20,863[8]
Извештај
24 август 2017 (2017-08-24)
19:30
ФК Фенербахче Турција 1–2 Македонија Вардар Стадион Шукру Сараџоглу, Истанбул
Гледачи: 32,480[8]
Извештај
14 септември 2017 (2017-09-14)
21:05
Вардар Македонија 0–5 Русија Зенит Санкт Петербург Телеком арена, Скопје
Гледачи: 11,118[9]
Извештај
28 септември 2017 (2017-09-28)
19:00
Розенборг Норвешка 3–1 Македонија Вардар {{{stadium}}}
Гледачи: 16,038[10]
Извештај
19 октомври 2017 (2017-10-19)
19:00
Вардар Македонија 0–6 Шпанија Реал Сосиедад Телеком арена, Скопје
Гледачи: 20,368[11]
Извештај
2 ноември 2017 (2017-11-02)
21:05
Реал Сосиедад Шпанија 3–0 Македонија Вардар {{{stadium}}}
Гледачи: 17,242[12]
Извештај
23 ноември 2017 (2017-11-23)
19:00
Зенит Санкт Петербург Русија 2–1 Македонија Вардар {{{stadium}}}
Гледачи: 38,196[13]
Извештај
7 декември 2017 (2017-12-07)
21:05
Вардар Македонија 1–1 Норвешка Розенборг Телеком арена, Скопје
Гледачи: 7,839[14]
Извештај

17 август 2017 (2017-08-17)
20:45
ФК Милан Италија 6–0 Македонија ФК Шкендија Тетово Сан Сиро, Милано
Гледачи: 40,613[8]
Извештај
24 август 2017 (2017-08-24)
20:45
ФК Шкендија Тетово Македонија 0–1 Италија ФК Милан Телеком арена, Скопје[note 1]
Гледачи: 25,600[8]
Извештај

Репрезентативен[уреди | уреди извор]

17 јуни 2017 (2017-06-17)
20:45
 Шпанија 5-0  [[Фудбалска репрезентација на 21 под MKD година |]] Стадион ГОСИР, Гдиња
Гледачи: 8,269
Судија: Харалд Лехнер (Австрија)
Нигес гол 10'
Асенсио гол 16'54'72'
Деулофеу гол 35' (пен..)
Извештај
20 јуни 2017 (2017-06-20)
18:00
 Србија 2-2  [[Фудбалска репрезентација на 21 под MKD година |]] Спортски комплекс Завиша, Бидгошч
Гледачи: 5,121
Судија: Боби Мејден (Шкотска)
Гачиновиќ гол 24'
Џурџевиќ гол 90'
Извештај Барди гол 64' (пен..)
Ѓорѓев гол 83'
23 јуни 2017 (2017-06-23)
20:45
 Македонија 2-4  [[Фудбалска репрезентација на 21 под POR година |]] Стадион ГОСИР, Гдиња
Гледачи: 7,533
Судија: Иван Кружлијак (Словачка)
Барди гол 40'
Маркоски гол 80'
Извештај Едгар Ие гол 2'
Брума гол 22' (90+1)
Поденсе гол 57'

24 март 2017 (2017-03-24)
20:45
(20:45 UTC+1)
Лихтенштајн  0–3  Македонија Рејнпарк стадион, Вадуц
Гледачи: 4,517
Report (FIFA)
Report (UEFA)
11 јуни 2017 (2017-06-11)
20:45
(20:45 UTC+2)
Македонија  1–2  Шпанија Телеком арена, Скопје
Гледачи: 20,675
Report (FIFA)
Report (UEFA)
2 септември 2017 (2017-09-02)
20:45
(21:45 UTC+3)
Израел  0–1  Македонија Стадион Сами Офер, Хаифа
Гледачи: 11,350
Report (FIFA)
Report (UEFA)
5 септември 2017 (2017-09-05)
20:45
(20:45 UTC+2)
Македонија  1–1  Албанија Стадион Младост, Струмица
Гледачи: 3,493
Report (FIFA)
Report (UEFA)
6 октомври 2017 (2017-10-06)
20:45
(20:45 UTC+2)
Италија  1–1  Македонија Стадион Олимпико ди Торино, Торино
Гледачи: 22,603
Report (FIFA)
Report (UEFA)
9 октомври 2017 (2017-10-09)
20:45
(20:45 UTC+2)
Македонија  4–0  Лихтенштајн Стадион Младост, Струмица
Гледачи: 4,518
Report (FIFA)
Report (UEFA)

Останато[уреди | уреди извор]

 • Евгениј Поп Ацев го освои првото место во Генералниот пласман од Светскиот куп во далечинско пливање.
 • Берат Јакупи го освои втрото место на Европското првенство во карате во Кочели, Турција.
 • Јована Ѓорѓиева го освои бронзениот медал на Европското првенство во карате за сениори во категорија до 55кг. во Кочели, Турција.
 • Петар Заборски заврши како трет во категоријата У-21 на Европското првенство во карате во Софија, Бугарија.
 • Македонската репрезентација во традиционално карате на последното светско првенство во Мотекатини, Италија освои вкупно 14 медали од кој 9 златни, 1 сребрен и 4 бронзени медали во сениорска, јуниорска и кадетска конкуренција.
 • Димитар Ѓорѓиев беше трет на Светското првенство во кик-бокс во Будимпешта, Унгарија.
 • Берна Шерифовска стигна до бронзата на Балканијадата за сениори во Скопје.
 • Македонија има потенцијал за подобри резултати и во националните првенства и на меѓународната сцена. Да им посакаме на македонските спортисти успешна 2018 година и остварување на нивните амбиции[15].

Ракомет[уреди | уреди извор]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

12 јануари 2017
17:45
Македонија  34–30  Тунис
Гледачи: 2,561
(13–14)
Suspension 4×добил жолт картон Report Suspension 3×добил жолт картон
14 јануари 2017
20:45
Ангола  22–31  Македонија
Гледачи: 3,845
(9–14)
Suspension 2×добил жолт картон Report Suspension 3×добил жолт картон
16 јануари 2017
17:45
Словенија  29–22  Македонија
Гледачи: 2,605
(16–10)
Suspension 2×добил жолт картон Report Suspension 2×добил жолт картон
18 јануари 2017
20:45
Македонија  25–29  Шпанија
Гледачи: 3,951
(14–14)
Suspension 4×добил жолт картон Report Suspension 2×добил жолт картон
19 јануари 2017
17:45
Македонија  27–27  Исланд
Гледачи: 3,225
(13–15)
Suspension 3×добил жолт картон Report Suspension 3×добил жолт картон

21 јануари 2017
16:00
Норвешка  34–24  Македонија
Гледачи: 6,540
(12–10)
Suspension 2×добил жолт картон Report Suspension 2×добил жолт картон

Починати[уреди | уреди извор]

Вања Лазарова
Зоран Маџиров
Кенан Таировски

Родени[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. [1][мртва врска]
 2. Вардар ја победи Барселона[мртва врска]
 3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-07-05. Посетено на 2017-08-03.
 4. http://24vesti.mk/avstraliskata-ministerka-za-nadvoreshni-raboti-vo-poseta-na-makedonija?quicktabs_popularna_sodrzina=0
 5. http://24vesti.com.mk/potpishan-dogovorot-so-bugarija-0
 6. http://president.mk/mk/2011-09-03-12-21-37/4529-2017-08-01-08-58-42.html[мртва врска]
 7. Стоилов и Георгиева најдобри спортисти на Македонија за 2017 година
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 „Summary UEFA Europa League - Play-off Round“. Soccerway. Посетено на 29 August 2017.
 9. „Vardar vs. Zenit“. Soccerway. Посетено на 20 September 2017.
 10. „Rosenborg vs. Vardar“. Soccerway. Посетено на 30 September 2017.
 11. „Vardar vs. Real Sociedad“. Soccerway. Посетено на 24 October 2017.
 12. „Real Sociedad vs. Vardar“. Soccerway. Посетено на 3 November 2017.
 13. „Zenit vs. Vardar“. Soccerway. Посетено на 24 November 2017.
 14. „Vardar vs. Rosenborg“. Soccerway. Посетено на 9 December 2017.
 15. Резултати на македонските спортисти во 2017 година


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „note“, но нема соодветна ознака <references group="note"/>.