УЕФА Супер Куп 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2017 УЕФА Супер Куп
UEFA Super Cup 2017 - Skopje, Macedonia 03.jpg
Манифестацијата на отворањето на натпреварот на „Телеком арена“ во Скопје
Датум8 август 2017
СтадионТелеком арена, Скопје
Играч на натпреваротИско
2016
2018

УЕФА Супер Куп 2017 ќе биде 42. издание од УЕФА Супер Купот, годишниот фудбалски натпревар помеѓу победниците во Лигата на шампионите и Лига Европа, две европски клупски натпреварувања организирани од страна на УЕФА.

За титулата во натпреварувањето се соочиле екипите на Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед.[1] Се одиграл во стадионот Телеком арена во Скопје, Македонија на 8 август 2017 година.[2]

Тимови[уреди | уреди извор]

Тим Пласиран како Претходни учества
Шпанија Реал Мадрид Победник во УЕФА Лига на шампиони 2016/17 1998, 2000, 2002, 2014, 2016
Англија Манчестер Јунајтед Победник на УЕФА Лига Европа 2016/17 1991, 1999, 2008

Белешка: Со задебелени бројки се напишани годините кога тимот победил во натпреварувањето.

Натпревар[уреди | уреди извор]

Победникот во Лигата на шампионите ќе се води како домашен поради административни причини.

8 август 2017 (2017-08-08)
20:45
Реал Мадрид Шпанија 2–1 Англија Манчестер Јунајтед Телеком арена, Скопје
Судија: Џанлука Роки (Италија)
Лукаку гол 62'

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]