Жерар Деулофеу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жерар Деулофеу
Жерар Деулофеу за Шпанија 19 во 2012 година
Лични податоци
Полно име Жерар Деулофеу Лазаро[1]
Роден на 13 март 1994(1994-03-13)(30 г.)[2]
Роден во Риударенес, Шпанија
Висина 1.77 м[3]
Позиција Forward, winger
Клупски податоци
Сегашен клуб Удинезе
Број 10
Младинска кариера
2001–2003 Пенја Понс Аирес
2003–2011 Барселона Барселона
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011–2013 Барселона Барселона B 68 (27)
2011–2015 Барселона Барселона 2 (0)
2013–2014Евертон Евертон (п) 25 (3)
2014–2015Севиља Севиља (п) 17 (1)
2015–2017 Евертон Евертон 37 (2)
2017Милан Милан (п) 17 (4)
2017–2018 Барселона Барселона 10 (1)
2018Вотфорд Вотфорд (п) 7 (1)
2018–2021 Вотфорд Вотфорд 58 (14)
2020–2021Удинезе Удинезе (п) 10 (0)
2021– Удинезе Удинезе 52 (16)
Репрезентација
2009–2010 Шпанија 16 4 (1)
2009–2011 Шпанија 17 21 (6)
2011–2012 Шпанија 19 19 (5)
2013 Шпанија 20 7 (3)
2012–2017 Шпанија 21 36 (17)
2014–2017 Шпанија 4 (1)
2014– Каталонија 2 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 16:22, 12 ноември 2022 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 16:35, 29 јуни 2022 (UTC)

Жерар Деулофеу Лазаро (роден на 13 март 1994 година) — шпански професионален фудбалер кој настапува за клубот од Серија А, Удинезе, на позиција главно напаѓач, но може да игра и како крилен напаѓач на двете страни.

Тој ја започнал својата кариера во Барселона, првпат се појавил во првиот тим на 17-годишна возраст, а бил позајмен на Евертон и Севиља пред да му се приклучи на Евертон со постојан договор во летото 2015 година. По успешната позајмица во италијанскиот Милан, тој бил вратен во Барселона во јуни 2017 година, пред да биде позајмен на Ватфорд во јануари 2018 година; подоцна истата година, Ватфорд потпишал целосен договор.

Деулофеу исто така бил и шпански младински интернационалец, кој ја претставувал земјата над 80 пати на нивоа до 16, 17, 19, 20 и до 21 години, прогласувајќи го за Златен играч на УЕФА првенството до 19 години во 2012 година. Во 2014 година, тој го направил своето сениорско деби за фудбалската репрезентација на Шпанија.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Барселона[уреди | уреди извор]

Роден во Риударес, Жирона, Каталонија, Деулофеу се приклучил на младинската академија на Барселона во 2003 година на деветгодишна возраст.[4] Во 2005 година, тој бил промовиран во тимот до 13 години.[5] На 2 март 2011 година, сè уште регистриран во јуниорскиот тим, тој го направил своето деби за сениорскиот тим, настапувајќи за тимот Б во победата со 4–1 на гости против Кордоба во Сегунда Дивисион, влегувајќи како замена за Еду Ориол во 75-тата минута.[6]

Кон крајот на април 2011 година, Деулофеу бил повикан во сениорскиот тим за прв пат, за натпревар од Ла Лига против Реал Сосиедад на 29 април,[7] но не ја напуштил клупата при поразот на гости со 2-1. Тој го направил своето професионално деби со главниот тим, заменувајќи го Сеск Фабрегас во 63. минута при резултат од 5-0 на домашен терен против Мајорка.[8]

На 16 септември 2012 година, Деулофеу го постигнал својот прв гол за тимот Б, во поразот со 2–1 на гости кај Херкулес.[9] Деулофеу постигнал 18 гола за тимот Б во сезоната 2012–13, заедничко четврт место во второто ниво на конкуренција.  На 15 мај 2013 година, тој потпишал професионален договор со првиот тим на Блауграна, кој траел до јуни 2017 година.[10]

Евертон (позајмица)[уреди | уреди извор]

На 10 јули 2013 година, премиерлигашкиот клуб Евертон потпишал со Деулофеу на едносезонска позајмица.[11][12] Весникот Liverpool Echo, исто така, објавил дека ќе биде укината секоја сума за позајмица доколку тој настапи на повеќе од 50% од натпреварите на неговиот нов клуб.[13] Тој постигнал гол на своето деби за неговиот нов клуб, во победата на домашен терен со 2-1 над Стивениџ во второто коло од Лига купот на 29 август.[14]

На 30 ноември, Деулофеу го постигнал својот прв лигашки гол, постигнувајќи го првиот гол во успехот од 4–0 на домашен терен против Стоук Сити.[15] Неговиот втор дошол осум дена подоцна, преку удар во 85-та минута против Арсенал во нерешениот резултат од 1-1.[16]

На 14 декември 2013 година, Деулофеу доживеал повреда на тетивата за време на победата на Евертон над Фулам со 4–1. Тој го постигнал својот трет и последен гол на 15 март следната година, постигнувајќи го првиот гол во победата од 2–1 на домашен терен над Кардиф Сити.[17] Тој му помогнал на својот тим да го забележи својот најдобар број на поени во Премиер лигата од 72 за да заврши на петтото место [18] и, на крајот од кампањата, Барселона потврдила дека тој нема да се врати за втора позајмица. Тој напишал отворено писмо во кое се заблагодарил на персоналот, играчите и навивачите за поддршката за време на неговиот престој.[19]

Севиља (позајмица)[уреди | уреди извор]

Деулофеу настапувал за Барселона Б во 2012 година

Во мај 2014 година, Деулофеу добил место во првиот тим од новиот менаџер на Барселона, Луис Енрике.[20] Сепак, на 14 август 2014 година, Севиља постигнала договор со Барселона за позајмица на Деулофеу за наредната сезона,[21] при што играчот признал дека бил изненаден од одлуката на Енрике.[22]

Откако бил неискористена замена во ремито 1-1 на домашен терен против Валенсија, Деулофеу го направил своето деби на 30 август, заменувајќи го Витоло во 73-та минута од победата со 2-1 на гости против Еспањол.[23] Тој го направил своето деби во Лигата на Европа на УЕФА на 18 септември, започнувајќи и давајќи асистенции за двата гола во победата од 2-0 на домашен терен против Феенорд.[24]

На 24 септември Деулофеу го постигнал својот прв гол за Андалусијците (а исто така и неговиот прв во историјата на највисокото првенство во Шпанија), во домашниот успех над Реал Сосиедад.[25] Неговата позајмица се сметала за крајно неуспешна, шпанскиот весник Марка го избрал во нивната Ла Лига „Најлош тим на сезоната“.

Евертон[уреди | уреди извор]

Деулофеу му се приклучил на Евертон трајно на 1 јули 2015 година,[26] за трансферна сума која била пријавена дека изнесува 4,2 милиони фунти.[27] Тој го постигнал својот прв гол како постојан играч на Евертон, од слободен удар на стадионот Мадејски, во победата од 2-1 против Ридинг во третото коло од Лига Купот.[28] Неговиот прв првенствен гол по неговиот трансфер дошол на 1 ноември, воведниот гол во поразот од 6-2 против Сандерленд.[29]

Милан (позајмица)[уреди | уреди извор]

На 23 јануари 2017 година, Деулофеу му се приклучил на Милан на позајмица до крајот на сезоната 2016-17.[30] Два дена подоцна, тој го направил своето деби со Милан во четвртфиналниот натпревар од Купот на Италија против Јувентус, влегувајќи како замена за Карлос Бака во поразот од 1–2.[31] На 29 јануари, тој го направил своето деби во лигата како замена за повредениот Џакомо Бонавентура во поразот со истиот резултат против Удинезе.[32] На 8 февруари, Деулофеу ја направил својата прва асистенција, ниско додавање преку голот кон Марио Пашалиќ, во победата од 0-1 на гости против Болоња,[33] и 11 дена подоцна го постигнал својот прв гол за Росонерите во победата од 2-1 против Фјорентина на Сан Сиро.[34]

Враќање во Барселона[уреди | уреди извор]

На 30 јуни 2017 година, Деулофеу се вратил во Барселона, бидејќи клубот ја активирал откупната клаузула за него.[35] На 21 октомври, тој го постигнал својот прв гол за клубот кога го постигнал првиот гол во 2-та минута во победата од 2–0 против Малага.[36]

Вотфорд[уреди | уреди извор]

На 29 јануари 2018 година, било објавено дека Деулофеу треба да му се приклучи на Вотфорд на позајмица до крајот на сезоната.[37] На 5 февруари 2018 година, тој го постигнал својот прв гол со Вотфорд во победата од 4–1 во Премиер лигата против Челси.[38]

На 11 јуни 2018 година, Вотфорд потпишал со Деулофеу постојан договор за пријавена сума од 13 милиони евра.[39][40] Тој бил надвор од теренот од последниот натпревар од неговата позајмица бидејќи повторно станал достапен за селекција на почетокот на октомври, поради „проблеми со стапалото и колкот“.[41]

На 22 февруари 2019 година, Деулофеу станал првиот играч на Вотфорд кој постигнал хет-трик во Премиер лигата, постигнувајќи три гола во победата од 5–1 над Кардиф Сити.[42]

Удинезе[уреди | уреди извор]

Во октомври 2020 година, Деулофеу му се приклучил на Удинезе на долгогодишна позајмица.[43] Следниот јануари тој направил постојан трансфер во клубот, потпишувајќи договор на три и пол години.[44]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Деулофеу на Европското првенство за играчи до 19 години во 2012 година

Деулофеу играл за репрезентацијата на Шпанија до 17 години од 2009 до 2011 година, помагајќи им да завршат како вицешампион на Европското првенство за играчи до 17 години на УЕФА 2010 година. Во последната година тој бил избран во составот до 19 години, освојувајќи две последователни Европски првенства и бил избран за најдобар играч во изданието во 2012 година.

Деулофеу бил повикан за сениорска страна за прв пат на 30 мај 2014 година, како дел од 19-члениот тим за играње пријателски натпревар против Боливија, добивајќи го бројот 7.[45][46] Тој ги одиграл последните десет минути од победата од 2-0 во Севиља како замена за Педро,[47] но следниот ден не бил вклучен во тимот за Светското првенство во 2014 година.[48]

На 12 ноември 2015 година, Деулофеу постигнал хет-трик и бил капитен на тимот до 21 години во победата со 5–0 над Грузија во Алмерија, за квалификациите за Европското првенство на УЕФА до 21 години во 2017 година.[49]

Освојувајќи ја својата втора сениорска репрезентација на Шпанија, Деулофеу го постигнал својот прв гол за Шпанија против Франција на пријателски натпревар на 28 март 2017 година, откако влегол од клупата.[50] Сепак, голот првично бил поништен поради офсајд, но судијата се консултирал со својот видео асистент, кој по проверката одлучил дека помошникот на судијата на прво место направил погрешен избор во судењето.[51] Деулофеу имал уште два настапи за Шпанија како замена во 2017 година, во пријателското реми 2–2 против Колумбија и победата од 8–0 над Лихтенштајн во квалификациите за Светското првенство во ФИФА 2018 година: вториот натпревар го одбележал натпреварувачкото меѓународно деби на Деулофеу, како и неговото последно за Шпанија.[50]

Стил на игра[уреди | уреди извор]

Брз и вешт играч, надарен со темпо, добра техника и способност за дриблинг, Деулофеу е способен да игра како крило или како напаѓач на двете страни.[52][53] Тој исто така е способен да игра во централна улога, навидум да работи како осамен напаѓач, но наместо тоа да делува како лажна девтка ;[54] тој дури понекогаш бил распореден како надворешен напаѓач,[55] или почесто како втор напаѓач,[56][57] поради неговата способност да ги победи противниците во ситуации еден на еден и да создава шанси за соиграчите, покрај тоа што самиот постигнува голови.[58] И покрај тоа што го наведува Роналдињо како негова главна инспирација,[59] стилот на игра на Деулофеу е споредлив со оној на Кристијано Роналдо, поради заедничкиот директен пристап.[60] Се сметал за перспективен млад играч, во 2012 година, тој бил вклучен од Дон Балон во нивната листа на 101 највозбудливи изгледи родени по 1991 година,[61] додека во јануари 2014 година, тој бил именуван од Обсервер како еден од десетте најперспективни млади играчи во Европа.[62] Гледајќи наназад во 2018 година, Даниел Карел од NBC Sports за Деулофеу изјавил: „Во неговите помлади денови, сега 24-годишниот крилен напаѓач беше динамичен и молскавично брз напаѓач со техника за поместување од централен играч во средниот ред“.

Статистика[уреди | уреди извор]

Клупска[уреди | уреди извор]

Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Национален Куп Лига Куп Европа Останато Вкупно
Лига Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол
Барселона Б 2010–11 Секунда Дивисион 1 0 1 0
2011–12 Секунда Дивисион 34 9 34 9
2012–13 Секунда Дивисион 33 18 33 18
Вкупно 68 27 68 27
Барселона 2011-12 Примера Дивисион 1 0 0 0 1 0 2 0
2012-13 Примера Дивисион 1 0 1 0 2[lower-alpha 1] 0 4 0
Вкупно 2 0 1 0 3 0 6 0
Евертон (п) 2013-14 Премиер лига 25 3 2 0 2 1 29 4
Севиља (п) 2014-15 Примера Дивисион 17 1 6 2 5 0 28 3
Евертон 2015-16 Премиер лига 26 2 1 0 6 2 33 4
2016-17 Примера лига 11 0 1 0 1 0 13 0
Вкупно 62 5 4 0 9 3 75 8
Милан (п) 2016–17 Серија А 17 4 1 0 18 4
Барселона 2017–18 Примера Дивисион 10 1 2 1 3[lower-alpha 1] 0 2 0 17 2
Вотфорд (п) 2017–18 Премиер лига 7 1 0 0 0 0 7 1
Вотфорд 2018–19 Премиер лига 30 10 3 2 0 0 33 12
2019–20 Премиер лига 28 4 0 0 2 0 30 4
Вкупно 65 15 3 2 2 0 70 17
Удинезе 2020–21 Серија А 13 1 2 1 15 2
2021–22 Серија А 34 13 1 0 35 13
2022–23 Серија А 15 2 2 1 17 3
Вкупно 62 16 5 2 67 18
Вкупно 303 69 22 7 11 3 11 0 2 0 349 79
Обновено на последен натпревар од 5 септември 2017[50]
Настапи и голови по репрезентација и година
Репрезентација Година Голови Цели
Шпанија
2014 1 0
2017 3 1
Вкупно 4 1
Од натпреварот одигран на 5 септември 2017 година
Список на оценки и резултати на голови за Шпанија е прв
Список на меѓународни голови постигнати од Жерар Деулофеу
Бр Датум Место на одржување Противник Резултат Резултат Конкуренција
1 28 март 2017 година Стад де Франс, Сен Дени, Франција  Франција 2–0 2–0 Пријателски

Почести[уреди | уреди извор]

Барселона Б

 • Копа дел Реј Јувенил: 2011 [63]

Севиља

Барселона

Вотфорд

Шпанија до 17 години

 • Вицешампион на Европското првенство за играчи до 17 години на УЕФА: 2010 година [65]

Шпанија до 19 години

 • Европско првенство за играчи до 19 години на УЕФА: 2011 година,[66][67] 2012 година [68]

Шпанија до 21 години

Индивидуални

 • УЕФА Европско првенство до 19 години Златен играч : 2012 [71]
 • УЕФА Европско првенство до 19 години Тим на турнирот: 2012 година [72]
 • Играч на месецот Ло Стадио: септември 2022 година [73]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Premier League clubs publish 2019/20 retained lists“. Premier League. 26 June 2020. Посетено на 12 July 2020.
 2. „Gerard Deulofeu Profile“ (англиски). Premier League. Посетено на 6 October 2020.
 3. „GERARD | Gerard Deulofeu“.
 4. „El retorn de la Penya Bons Aires“ (каталонски). Diari de Girona. Посетено на 12 March 2017.
 5. „Gerard Deulofeu. Biography“. Football Top. Посетено на 28 January 2014.
 6. „Deulofeu debuta en Segunda A“ [Deulofeu makes Second Division debut] (шпански). FC Barcelona. 2 March 2011. Архивирано од изворникот на 2 January 2013. Посетено на 29 November 2013.
 7. Marcet, Jaume (29 April 2011). „Gerard Deulofeu makes squad debut“. FC Barcelona. Архивирано од изворникот на 2 January 2013. Посетено на 29 November 2013.
 8. „Messi to the fore once again“. ESPN Soccernet. 29 October 2011. Посетено на 29 November 2013.
 9. Marcet, Jaume (16 September 2011). „El filial se abona al infortunio (2–1)“ [B-team marries misfortune (2–1)] (шпански). FC Barcelona. Архивирано од изворникот на 14 September 2012. Посетено на 29 November 2013.
 10. „Gerard Deulofeu's best goals for FC Barcelona“. FC Barcelona. 15 May 2013. Посетено на 29 November 2013.
 11. „Blues sign Barça starlet“. Everton F.C. 10 July 2013. Архивирано од изворникот на 13 July 2013. Посетено на 10 July 2013.
 12. „Everton sign Barcelona starlet Gerard Deulofeu on season-long loan“. The Guardian. 10 July 2013. Посетено на 10 July 2013.
 13. O'Keeffe, Greg (20 July 2013). „Barcelona back Martinez's Blues vision with Deulofeu loan“. Liverpool Echo. Посетено на 21 July 2013.
 14. „Everton 2–1 Stevenage“. BBC Sport. 28 August 2013. Посетено на 29 August 2013.
 15. „Everton 4–0 Stoke City“. BBC Sport. 30 November 2013. Посетено на 2 December 2013.
 16. „Arsenal 1–1 Everton“. BBC Sport. 8 December 2013. Посетено на 9 December 2013.
 17. McGowan, Alistair (15 March 2014). „Everton 2–1 Cardiff“. BBC Sport. Посетено на 25 May 2014.
 18. „Magic numbers: Roberto's record-breakers“. Everton F.C. 14 May 2014. Архивирано од изворникот на 15 May 2014. Посетено на 26 May 2014.
 19. „Gerard Deulofeu says goodbye to Everton fans in open letter as he makes Barcelona return“. 23 May 2014. Посетено на 26 May 2014.
 20. Guy, Peter (20 May 2014). „Barcelona new boss Luis Enrique insists Gerard Deulofeu will be in his first team squad“. Liverpool Echo. Посетено на 25 August 2014.
 21. „Sevilla FC Y FC Barcelona llegan a un principio de acuerdo para la cesión de Deulofeu“ [Sevilla FC and FC Barcelona reach an agreement for the loan of Deulofeu] (шпански). Sevilla FC. 14 August 2014. Архивирано од изворникот на 16 August 2014. Посетено на 17 August 2014.
 22. „La Liga: Gerard Deulofeu admits surprise at Barcelona exit“. Sky Sports. 19 August 2014. Посетено на 25 August 2014.
 23. „Espanyol 1–2 Sevilla“. Goal.com. 30 August 2014. Посетено на 31 August 2014.
 24. „Quick-fire Sevilla catch Feyenoord cold“. UEFA. 18 September 2014. Посетено на 18 September 2014.
 25. „Sevilla 1–0 Real Sociedad: Deulofeu scores first Primera goal as Sevilla become joint La Liga leaders“. Inside Spanish Football. 24 September 2014. Архивирано од изворникот на 26 September 2014. Посетено на 24 September 2014.
 26. „Deulofeu Returns“. Everton F.C. Посетено на 25 June 2015.
 27. „Everton confirm £4.2m capture of Barcelona winger Gerard Deulofeu“. Посетено на 25 June 2015.
 28. „Reading 1–2 Everton: Gerard Deulofeu's free-kick sends Premier League side through“. Sky Sports. 22 September 2015. Посетено на 12 November 2015.
 29. Magowan, Alistair (1 November 2015). „Everton 6–2 Sunderland“. BBC Sport. Посетено на 12 November 2015.
 30. „Deulofeu Loaned To AC Milan“. Everton F.C. 23 January 2017. Архивирано од изворникот на 12 June 2018. Посетено на 23 January 2017.
 31. „Calendario e Risultati | Stagione 2016–17 | Quarti“ (италијански). Lega Serie A. 25 January 2017. Архивирано од изворникот на 2017-08-04. Посетено на 26 January 2017.
 32. „Calendario e Risultati | Stagione 2016–17 | 22^ Giornata“ (италијански). Lega Serie A. 29 January 2017. Архивирано од изворникот на 2017-08-04. Посетено на 30 January 2017.
 33. „Calendario e Risultati | Stagione 2016–17 | 18^ Giornata“ (италијански). Lega Serie A. 8 February 2017. Архивирано од изворникот на 2017-10-14. Посетено на 12 February 2017.
 34. „Calendario e Risultati | Stagione 2016–17 | 25^ Giornata“ (италијански). Lega Serie A. 19 February 2017. Архивирано од изворникот на 2017-10-14. Посетено на 21 February 2017.
 35. „FC Barcelona exercises their right to buy Gerard Deulofeu back“. FC Barcelona. 30 June 2017. Посетено на 30 June 2017.
 36. „Gerard Deulofeu fires his first Barcelona goal to spark win over Málaga“. 21 October 2017. Посетено на 21 October 2017.
 37. „Agreement with Watford for Deulofeu loan move“. Посетено на 29 January 2018.
 38. „Gerard Deulofeu inspires Watford to runaway win against 10-man Chelsea“. Посетено на 5 February 2018.
 39. „Watford sign Deulofeu from Barcelona for €13m“. Goal.com. Посетено на 11 June 2018.
 40. „Watford sign Gerard Deulofeu from Barcelona with official announcement expected next week - reports“. Talksport. Посетено на 11 June 2018.
 41. Karell, Daniel (4 October 2018). „Watford's Deulofeu finally ready for selection“. NBC Sports. Посетено на 5 October 2018.
 42. „Cardiff 1-5 Watford: Gerard Deulofeu scores hat-trick in Watford victory“. BBC Sport. 2019-02-22. Посетено на 2019-02-23.
 43. „Gerard Deulofeu è un giocatore dell'Udinese“ [Gerard Deulofeu is a Udinese player]. Udinese Calcio. 2020-10-05. Посетено на 2020-10-05.
 44. „Deulofeu bianconero fino al 2024!“. Посетено на 30 January 2021.
 45. „World Cup 2014: Gerard Deulofeu called up by Spain for friendly“. BBC Sport. 25 May 2014. Посетено на 25 May 2014.
 46. „Oficial: Estos son los dorsales que lucirán nuestros internacionales ante Bolivia“ [Official: These are the jerseys our internationals will sport against Bolivia]. Sefutbol (шпански). 27 May 2014. Архивирано од изворникот на 2014-05-31. Посетено на 27 May 2014.
 47. „2–0: Iniesta desatasca a España en Sevilla“ [2–0: Iniesta gets Spain going in Seville]. El Mundo Deportivo (шпански). 31 May 2014. Посетено на 2 June 2014.
 48. „World Cup 2014: Spain drop Alvaro Negredo and Jesus Navas“. BBC Sport. 31 May 2014. Посетено на 31 May 2014.
 49. Beesley, Chris (12 November 2015). „Everton FC: Gerard Deulofeu scores a hat-trick“. Liverpool Echo. Посетено на 12 November 2015.
 50. 50,0 50,1 50,2 „Deulofeu, Gerard“. National Football Teams. Посетено на 28 March 2017.
 51. „VAR disallows Griezmann goal, gives Deulofeu one in Spain's win vs. France“. Planet Futbol. Sports Illustrated. 28 March 2017. Посетено на 5 October 2018.
 52. Jonathan Fadugba (16 August 2013). „Meet the men who could be Prem stars by Christmas“. FourFourTwo. Посетено на 22 February 2017.
 53. „Milan: Deulofeu il più forte della storia, mix esplosivo tra Kakà e Ronaldinho“. Calciomercato.com (италијански). 11 February 2017. Посетено на 22 February 2017.
 54. „Milan, Deulofeu è vero o falso 9?“ (италијански). La Gazzetta dello Sport. 16 February 2017. Посетено на 30 May 2019.
 55. „Deulofeu, puro incanto: lo spagnolo conquista anche i più scettici“. www.pianetamilan.it (италијански). 9 February 2017. Архивирано од изворникот на 2017-02-13. Посетено на 30 May 2019.
 56. „Watford, Deulofeu incanta: il Milan spiazzato da un dettaglio...“. www.calciomercato.com (италијански). 22 April 2019. Посетено на 30 May 2019.
 57. Enrico Currò (21 May 2017). „Milan-Bologna 3-0: rossoneri ai preliminari di Europa League“ (италијански). La Repubblica. Посетено на 30 May 2019.
 58. Enrico Ferrazzi (10 February 2017). „CorSera - Milan, Montella si gode Deulofeu: contro la Lazio potrebbe giocare da prima punta. Galliani: "Prima di trattarlo con l'Everton…". www.milannews.it (италијански). Посетено на 30 May 2019.
 59. „Gerard Deulofeu: 'At Barcelona you always have eyes on you … I'm happy at Watford'. The Guardian.
 60. Hall, Pete (11 July 2013). „Gerard Deulofeu scouting report: Everton's new Barcelona boy is more Ronaldo than Messi“. Посетено на 6 February 2014.
 61. Tommaso Maschio (13 November 2012). „101 prospetti per il futuro. Ecco la lista di Don Balon“. TuttoMercatoWeb.com (италијански). Посетено на 22 February 2017.
 62. „The next 10 big things: Europe's top youngsters and stars of the future“. The Guardian. 19 January 2014. Посетено на 6 February 2014.
 63. „El FC Barcelona derrota al Espanyol en la final de la Copa del Rey - MARCA.com“.
 64. McNulty, Phil (18 May 2019). „Manchester City 6–0 Watford“. BBC Sport. Посетено на 18 May 2019.
 65. „Spain-England | Line-ups | Under-17“. UEFA.
 66. „Spain make it six of the best in Estonia | Under-19“. UEFA.
 67. „Czech Republic U19 vs. Spain U19 - 1 August 2011“. Soccerway.
 68. „Spain make it six of the best in Estonia“. UEFA. Посетено на 11 October 2021.
 69. „Under-21 2017 - History - Spain“. UEFA.
 70. „Under-21 2017 - History - Matches“. UEFA.
 71. Bryan, Paul (16 July 2012). „2012: Gerard Deulofeu“. UEFA. Посетено на 29 November 2013.
 72. „Technical report“ (PDF). UEFA. стр. 13. Посетено на 3 April 2018.
 73. „Award“. Lo Stadio. стр. 1. Посетено на 28 September 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „lower-alpha“, но нема соодветна ознака <references group="lower-alpha"/>.