Иван Сингартијски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иван Сингартијски
Роден 1942
Мосомиште, Неврокопско,  Бугарија
Починал 20 јануари 2017
Неврокоп,  Бугарија
Занимање политичар

Иван Илиев Сингартијски (Мосомиште, Неврокопско, Пиринска Македонија, 1942 - Неврокоп (Гоце Делчев),20 јануари 2017) — член на ОМО Илинден, партијата на Македонците во Бугарија од нејиното создавање во 199 година. Важел а голем поборник за правата на Македонците во Бугарија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Сингартијски е роден во пиринското село Мосомиште, општина Неврокоп (денес Гоце Делчев) во 1942 година. Дипломирал на Машино-електротехничкиот институт во Софија. Работел како професор во Техникумот за електротехника во Гоце Делчев. Женет со две деца. Уште од првите денови на создавање на ОМО Илинден тој е нејзин припадник. По расцепот на организацијата е избран за претседател на новата ОМО ИЛИНДЕН - Демократско движење. Подоцна учествува во формирањето на ОМО Илинден - Пирин, за чии претседател, а по тоа и за сопретседател е избран. Починал во родниот град на 20 јануари 2017 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Бугарската полиција ги приведува Омовци