Македонија во 2007 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Република Македонија во 2007 година
Знаме на Македонија Грб на Македонија
Години : 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010
Векови: 20 век · 21 век · 22 век
Децении: 1980-ти 1990-ти 2000-ти 2010-ти 2000-ти 2010-ти 2020-ти
Години: 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010

Водачи[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

SKP logo.gif

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

Вип

април[уреди | уреди извор]

Уапсен Љубе Бошкоски

мај[уреди | уреди извор]

Срѓан Керим

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

  • 20 август - Собранието ја одобри мерката притвор за Владо Бучковски.[5] Стотици граѓани и активисти на СДСМ го блокираа Основниот суд 1 во Скопје. По осумчасовниот распит, судијката одлучи Бучковски да се брани од слобода.
  • август - Донесена пресуда во Лондон во корист на ОКТА. Македонија треба да и’ плати на ОКТА 53,4 милиони долари отштета

септември[уреди | уреди извор]

Macedonialovesyou.eu

октомври[уреди | уреди извор]

Загина Тоше Проески

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Каролина Гочева на Евровизија 2007

Книги и списанија[уреди | уреди извор]

Филм и телевизија[уреди | уреди извор]

Објекти[уреди | уреди извор]

Останато[уреди | уреди извор]

Википедија со 10.000 статии

Спорт[уреди | уреди извор]

Фудбал[уреди | уреди извор]

2007-03-24
20:15 UTC+1
Хрватска  2 – 1  Македонија Maksimir Stadium, Zagreb
Гледачи: 20,000
Судија: Конрад Плотц (Австрија)
Срна Дарио гол 58'
Едуардо гол 88'
Report Седловски Гоце гол 36'

2007-06-02
19:30 UTC+2
Македонија  1 – 2  Израел Градски, Скопје
Гледачи: 15,000
Судија: Кнут Кирцер (Германија)
Стојков Ацо гол 13' Report Јитзаки Барак гол 11'
Колаути Роберто гол 44'

2007-09-08
19:00 UTC+4
Русија  3 – 0  Македонија Локомотива Стадион , Москва
Гледачи: 26,000
Судија: Евребо Хенинг Том (Норвешка)
Березутски Васили гол 8'
Аршавин Андреј гол 84'
Кержаков Александр гол 88'
Report

2007-09-12
20:30 UTC+2
Македонија  1 – 1  Естонија Градски, Скопје
Гледачи: 5,000
Судија: Трату Леонитис (Кипар)
Мазнов Горан гол 30' Report Пироја Раио гол 17'

2007-10-17
20:00 UTC+2
Македонија  3 – 0  Андора Градски, Скопје
Гледачи: 20,000
Судија: Малцинскас Паулиус (Литванија)
Наумовски Илчо гол 30'
Седловски Гоце гол 44'
Пандев Горан гол 59'
Report

2007-11-17
20:00 UTC+1
Македонија  2 – 0  Хрватска Градски, Скопје
Гледачи: 18,000
Судија: Блекере де Франк Frank (Белгија)
Мазнов Горан гол 71'
Наумовски Илчо гол 83'
Report

2007-11-21
19:00 UTC+2
Израел  1 – 0  Македонија Рамат Ган, Рамат Ган
Гледачи: 2,736
Судија: Микулски Томаж (Полска)
Барда Елјанив гол 35' Report

* Пријателски натпревари

07 02 2007
16:00
Албанија  0 – 0  Македонија Логорич, Скадар
Гледачи: 8,000
Судија: Паоло Бертини (Италија)
Report Ристиќ Стевица гол 33'

22 08 2007
20:00
Македонија  0 – 0  Нигерија Градски, Скопје
Гледачи: 12,000
Судија: Нухјус Бен (Холандија)
Report

Кошарка[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Тоше Проески

Родени[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]