Црква „Св. Илија“ - Аеродром

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети пророк Илија
Црква Св. Илија - Аеродром.JPG
македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Јужно Скопско
Местоположба

Место Населба Аеродром
Општина Аеродром
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 1997
Завршено 2007
Архитектонски опис
Површина 140 m²

Свети Пророк Илијацрква во населбата Аеродром во истоимената Општина. Изградбата на црквата започнала во 1997 година со донации од различни извори, како граѓаните на Аеродром, со пари на МПЦ - ОА, со донации на Општината Аеродром и со поголеми донации на некои скопски инвеститори. Црквата има помошни простории и камбанарија која е изградена во периодот 2006-2007 година. Комплетно црквата била завршена во 2007 година.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „„Свети Илија" готова за Велигден“. Дневник. 2 јануари 2007. Посетено на 2012-04-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]