Тоде Петревски (награда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тоде Петревски — награда за новинарство, која ја доделува Битолски весник, востановена во чест на прерано починатиот новинар Тоде Петревски († 30 мај 2004), доајен на битолското и македонското новинарство. Наградата традиционално се доделува во во градската и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ во Битола. Првпат била доделена во 2005 година.

Лауреати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. д-р Драган Груевски
  2. Редакцијата на „Битолски весник“ денеска по деветти пат ја додели наградата „Тоде Петревски“
  3. Наградата “ Тоде Петрески “ за Сашо Ристевски
  4. Наградата за новинарство “Тоде Петревски“ ја доби новинарката Анета Шијакова
  5. По 11 пат доделена наградата „Тоде Петревски“
  6. НМ (2020-05-26). „Наградата на Битолски весник „Тоде Петрески" за Блаже Докуле“. Нова Македонија. Посетено на 2020-05-27.