Црква „Св. Ѓорѓи“ - Отовица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Георги Победоносец
Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Трета велешка
Местоположба
Населено место Велес
Општина Велес
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Георгиј
Изградба 2007
Осветување 23 септември 2017
Ктитор Ѓоре Брезев
Зограф Гоце Василевски
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Георги Победоносец — православна црква во велешкото село Отовица. Темелите на црквата биле поставени и осветени на 3 јуни 2007 година.[1] Црквата претставува домашната црква-параклис во семејната куќа на семејството Брезеви. Ктитор на храмот е Ѓоре Брезев. Строител на црквата бил мајстор Крсте со неговата тајфа од Мала Преспа, а фрескоживописот е дело на зографот Гоце Василевски од Велес.

Црквата била осветена на 23 септември 2017 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Света Литургија во црквата Успение на Пресвета Богородица - Велес“. Премин. 3 јуни 2007. Посетено на 2011-01-12. На |first= му недостасува |last= (help)
  2. Осветување на параклис „Св. Ѓорѓи“