Црква „Св. Архангел Михаил“ - Подбреѓе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Sv. Arhangel Mihail - Podbrege 04.JPG

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Полошко-кумановска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Сиричинско-раотинска
Местоположба
Населено место Подбреге
Општина Јегуновце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Осветување 7 октомври 2007
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црквата Свети Архангел Михаил е главната селска црква во тетовското село Подбреге. Црквата е нова и осветена е на 7 октомври 2007 година. Изградена е веднаш до старата црква.[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Осветување на новоизградената црква на свети Архангел Михаил во село Подбреѓе“ (македонски). МПЦ - ОА. 09.10.2007. конс. 2010-04-28.