Македонија во 2011 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Република Македонија во 2011 година
Знаме на Македонија Грб на Македонија
Години : 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Векови: 20 век · 21 век · 22 век
Децении: 1980-ти 1990-ти 2000-ти 2010-ти 2020-ти 2030-ти 2040-ти
Години: 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014

Водачи[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

 • 1 јануари - Се воспостави трговската асоцијација (зона на слободна трговија) меѓу Република Македонија и ЕУ согласно Спогодбата за стабилизација и асоцијација.
 • 13 јануари - На покана на државниот секретар во Министерството за надворешни работи на Република Унгарија Енико Ѓори, министерот за надворешни работи на Република Македонија Антонио Милошоски учествуваше на неформалниот состанок на министрите и државните секретари за Европа на земјите-членки на ЕУ, на кој за првпат беа поканети да учествуваат претставници на земјите-кандидати.
 • 24 јануари - Тоше Проески одликуван со Орден за заслуги за Македонија.
 • 25 јануари - Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски во официјална посета на Чешката Република.
 • 26 јануари - Би Би Си ја укина програмата на македонски јазик.
 • 26 јануари - Барјуш Сејдиу доби 12 години затвор за перење пари и насилство.
 • 27 јануари - Замрзнати сметките на фирмите во случајот Пајажина.
 • 27 јануари - Македонците во Албанија објавија дека ќе го бојкотираат пописот.
 • 28 јануари - Земјотрес во Дебар од три степени според Европската макросеизмичка скала.
 • 28 јануари - Опозициските СДСМ, НСДП, Нова демократија го напуштија парламентот.
 • 31 јануари - Уапсен газдата на печатницата на „Македонски глас“ во Благоевград, ден пред да започне пописот во Бугарија.

февруари[уреди | уреди извор]

Нереди на Скопско кале

март[уреди | уреди извор]

Никола Груевски реизбран за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

април[уреди | уреди извор]

Жозе Мануел Баросо во Македонија
 • 2 април - Ивон Величковски избран за претседател на Либералната партија на Македонија.
 • 4 април - почина Доста Димовска, македонски политичар.
 • 7 април - Европскиот Парламент ја усвои Резолуцијата за напредокот на Република Македонија за 2010 година, со што ја реафирмираше својата позиција за потребата од итно отворање на пристапните преговори со Македонија, повикувајќи го повторно Советот, односно сите земји-членки на Унијата неодложно да овозможат почеток на преговорите.
 • 9 април - Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо, придружуван од комесарот за проширување Штефан Филе, ја посети Република Македонија, при што во Охрид оствари средби со највисокото државно раководство на Република Македонија. За време на посетата, Претседателот на ЕК, Баросо и Претседателот Ѓорѓе Иванов, одржаа предавање насловено „На патот кон интеграцијата во ЕУ: Партнери во реформите за наша заедничка европска иднина“..
 • 13 април - Борис Кондарко официјално избран за претседател на Државната изборна комисија.
 • 14 април - Собранието на Македонија се распушти поради закажените предвремени избори.
 • 20 април - Радмила Шекеринска избрана за мандатор на СДСМ.
 • 20 април - Сергеј Лавров во посета на Македонија.
 • 24 април - Официјално пуштена во употреба Националната арена Филип II.
 • 25 април - Официјално пуштена во употреба спомен куќата на Тоше Проески во Крушево.
 • 26 април - Антонио Милошоски оствари средба со Бан Ки Мун.

мај[уреди | уреди извор]

Засилени мерки пред амбасадатата на САД во Скопје по убиството на Осама бин Ладен
 • 2 мај - По убиството на Осама бин Ладен, засилени безбедносните мерки пред Американската амбасада во Скопје.
 • 3 мај - Бразил ги укина визите за македонските граѓани.
 • 6 мај - Отворен нов граничен премин меѓу Србија и Македонија.
 • 10 мај - Едмод Темелко реизбран за градоначалник на Пустец.
 • 12 мај - За време на Унгарското претседателство со ЕУ, во официјална посета на Македонија престојуваше Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, при што оствари средби со највисокото државно раководство на Република Македонија. За време на посетата, тој нагласи дека "Македонија и припаѓа на Европа и европски интерес е таа што поскоро да ги започне преговорите за членство во ЕУ.
 • 15 мај - Митинг на СДСМ пред Владата на Македонија.
 • 16 мај - Почеток на изборната кампања.

јуни[уреди | уреди извор]

Престана да работи А1 Телевизија

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

Македонија освои историско четврто место на Европското првенство во кошарка

октомври[уреди | уреди извор]

Попис во Македонија

ноември[уреди | уреди извор]

 • 8 ноември - Протести во Велес поради најавеното отворање на Топилницата.
 • 9 ноември - Претседателот на Владата на Република Албанија Сали Бериша престојува во посета на Македонија[2]
 • 11 ноември - Иницијатива за потпишување на Манифест за заштита на македонскиот идентитет до Европската Унија.
 • 17 ноември - 20 години од првиот Устав на Македонија.
 • 24 ноември - На фудбалски натпревар во Косово запалено македонското знаме.

декември[уреди | уреди извор]

 • 1 декември - Владо Камбовски избран за нов претседател на МАНУ.
 • 1 декември - Во акција на МВР под име Калдрма се уапсени 87 лица кои противправно присвојувала пари со фалсификувани фискални сметки од наплатата на патарините на Коридорот 10.
 • 5 декември - Македонија ја доби битката против Грција во Хаг. Со 15 гласа за и еден против, Меѓународниот суд на правдата во Хаг донесе одлука според која Грција ја прекрши времената спогодба, односно со постапката за вето на букурешкиот самит на НАТО, не го испочитувала интерим - акордот.
 • 12 декември - Уапсен Јован Вранишковски.
 • 14 декември - Операција „Бришач“ - педесетина уапсени за лажни сообраќајки.
 • 21 декември - Намибија ја призна Македонија под уставното име.

Култура[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Книги и списанија[уреди | уреди извор]

Филм и телевизија[уреди | уреди извор]

Згради и градби[уреди | уреди извор]

Музеј на македонската борба

Останато[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Фудбал[уреди | уреди извор]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

* Квалификации за европското првенство во фудбал 2012 - група Б

26 март 2011
19:45 UTC±0
Ирска  2 – 1  Македонија Стадион Авива, Даблин
Гледачи: 32,000
Судија: Иштван Вад (Унгарија)
МекГиди гол 2'
Кин гол 21'
Извештај Тричковски гол 45'
4 јуни 2011
21:30 UTC+2
Македонија  0 – 2  Ирска Филип II, Скопје
Гледачи: 30,000
Судија: Флоријан Мејер (Германија)
Извештај Кин гол 7'37'
2 септември 2011
20:00 UTC+4
Русија  1 – 0  Македонија Стадион Лужники, Москва
Судија: Булент Јилдирим (Турција)
Шемшов гол 41' Извештај
6 сепрември 2011
20:00 UTC+2
Македонија  1 – 0  Андора Филип II, Скопје
Гледачи: 6,000
Судија: Марк Стивен Витби (Велс)
Ивановски гол 59' Извештај
7 октомври 2011
20:00 UTC+5
Ерменија  4 – 1  Македонија Стадион Ханрапетакан, Ереван
Гледачи: 14,403[7]
Судија: Роберт Шугенхофер (Австрија)
Пицели гол 28'
Мкитарјан гол 34'
Газарјан гол 69'
Саркисов гол 90+1'
Извештај Шиков гол 86'
11 октомври 2011
19:45 UTC+2
Македонија  1 – 1  Словачка Филип II, Скопје
Гледачи: 4,100[8]
Судија: Тони Чапрон (Франција)
Новески гол 80' Извештај Пирошка гол 54'

* Пријателски натпревари

02 02 2011
17:30
 Македонија 0 – 1 Камерун  Арена Филип II, Скопје
Гледачи: 6,000
Судија: Јован Калуѓеровиќ (Црна Гора)
Report
10 08 2011
17:00
Азербејџан  0 – 1  Македонија Далга арена, Баку
Гледачи: 4,000
Судија: Кулбаков Алексеј (Белорусија)
Пандев Горан гол 58' Report
15 11 2011
13:00
Македонија  0 – 0  Албанија Гоце Делчев, Прилеп
Гледачи: 5,000
Судија: Винчиќ Славчо (Словенија)
Report

Репрезентација до 21 години[уреди | уреди извор]

Датум Место Противник Резултат* Вид на натпревар
25 март 2011 Скопје, Македонија Словенија Словенија 1:0
29 март 2011 Подгорица, Црна Гора Црна Гора Црна Гора 1:0
6 јуни 2011 Сандански, Бугарија Бугарија Бугарија 0:0
11 јуни 2011 Линц, Австрија Саудиска Арабија Саудиска Арабија 1:1
6 септември 2011 Скопје, Македонија Кипар Кипар 3:1
7 октомври 2011 Скопје, Македонија Србија Србија 1:1
2013 ЕУРО U-21 квалификации
11 ноември 2011 Скопје, Македонија Фарски Острови Фарски Острови 1:0
15 ноември 2011 Скопје, Македонија Данска Данска 1:1

Кошарка[уреди | уреди извор]

* Европско првенство во кошарка 2011, Македонија го освои четвртото место.

Црна Гора-Македонија
31 август 2011
15:30
Извештај Црна Гора  70 – 65  Македонија Пдж  Алитус Арена, Алитус
Четвртини: 15 - 14, 10 - 16, 24 - 19, 12 - 12, Пдж: 9–4
Македонија-Хрватска
1 септември 2011
21:00
Извештај Македонија  78 – 76  Хрватска    Алитус Арена, Алитус
Четвртини: 21-18, 16-23, 23-21, 18-14
Грција-Македонија
3 септември 2011
18:00
Извештај Грција  58 – 72  Македонија    Алитус Арена, Алитус
Четвртини: 18-16, 11-14, 18-20, 11-22
Македонија-Финска
4 септември 2011
15:30
Извештај Македонија  72 – 70  Финска    Алитус Арена, Алитус
Четвртини: 20-21, 18-19, 16-18, 18-12
Македонија-БиХ
5 септември 2011
21:00
Извештај Македонија  75 – 63  Босна и Херцеговина    Алитус Арена, Алитус
Четвртини: 16-17, 19-21, 18-9, 22-16
Грузија-Македонија
8 септември 2011
15:30
Извештај Грузија  63 – 65  Македонија    Сименс Арена, Вилнус
Четвртини: 12-13, 14-16, 18-25, 19-11
Македонија-Словенија
10 септември 2011
18:30
Извештај Македонија  68 – 59  Словенија    Сименс Арена, Вилнус
Четвртини: 20-16, 19-15, 15-11, 14-17
Русија-Македонија
12 септември 2011
21:00
Извештај Русија  63 – 61  Македонија    Сименс Арена, Вилнус
Четвртини: 19-20, 18-14, 14-15, 12-12
14 септември
21:00
Извештај Македонија  67 – 65  Литванија    Жалгирис Арена, Каунас
Четвртини: 18-20, 12-14, 19-18, 18-13
18 септември
17:30
Извештај Македонија  68 – 72  Русија    Жалгирис Арена, Каунас
Четвртини: 13-17, 17-19, 20-16, 18-20

Ракомет[уреди | уреди извор]

9 март 2011
17:15
Македонија  22 – 29  Унгарија Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Гледачи: 4,500
Судии: Buy, Pichon (FRA)
Филип Лазаров 7 (6–16) Тамас Ивансик 4
Suspension 3×добил жолт картон Report Suspension 3×добил жолт картон
13 март 2011
16:45
Унгарија  29 – 26  Македонија Veszprém Aréna, Veszprém
Гледачи: 4,500
Судии: Fleisch, Rieber (GER)
Harsányi, Ilyés 6 (16–13) Филип Лазаров 7
Suspension 3×добил жолт картон Report Suspension 3×добил жолт картон
8 June 2011
20:00
Естонија  25 – 31  Македонија Mesikäpa Hall, Põlva
Гледачи: 600
Судии: Pedersen, Mortensen (DEN)
Jaanimaa, Pinnonen 5 (8–14) Кирил Лазаров 10
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Report Suspension 3×добил жолт картон
12 June 2011
20:15
Македонија  25 – 19  Босна и Херцеговина Boris Trajkovski Sports Center, Скопје
Гледачи: 9,000
Судии: Bashmak, Frolov (RUS)
Кире Лазаров 6 (12–7) Stojanovic 6
Suspension 2×добил жолт картон Report Suspension 3×добил жолт картон

Починати[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. http://kajgana.com/emirot-na-katar-vo-poseta-na-makedonija
 2. http://kajgana.com/albanskiot-premier-sali-berisha-vo-poseta-na-makedonija
 3. „Иванов ќе му ја додели титулата "Национален уметник на РМ" на Трпчески“. Нетпрес. 23 септември 2011. Посетено на 23 септември 2011.
 4. Ото фон Хабсбург одликуван со Орден за заслуги за Македонија - Македонско хералдичко здружение 18 јануари 2011
 5. http://www.me-chitash.com/vesti/makedonija/3217-orden-za-zaslugi-za-makedonija-na-tose-proeski, 24 јануари 2011
 6. Одликуван Државниот архив на Република Македонија со „Орден за заслуги за Македонија“ 30 март 2011
 7. http://www.soccerway.com/matches/2011/10/07/europe/european-championships/armenia/macedonia-fyr/922628/
 8. http://www.soccerway.com/matches/2011/10/11/europe/european-championships/macedonia-fyr/slovakia/922633/