Мозаик (музичка група)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мозаик (англиски: Mosaic) — македонска група која создава електронска музика.

Животопис[уреди | уреди извор]

Електронското дуо "Мозаик" го сочинуваат Дени Трајков и Иван Сарамандов. Групата е создадена во 2011 година, во Гевгелија.

Творештво[уреди | уреди извор]

"Мозаик" создаваат електронска музика во стилот на диско-ерата. На 28 декември 2013 година, со концертен настап во Гевгелија, Мозаик го промовирале својот албум "Rudimental", објавен под етикетата на њујоршката издавачка куќа "Funky Town". Притоа, албумот бил издаден со примена на нова технологија на производство на плочи, наречена "Clear Vinil".[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Дуото "Мозаик" соработува со њујоршки издавач", Дневник, година XVII, број 5351, петок, 27 декември 2013, стр. 25.