Споменик на Ѓорѓија Пулевски (Скопје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед кон споменикот

Споменикот на Ѓорѓија Пулевски претставува бронзена склуптура на Ѓорѓија Пулевски, сместена во самиот центар во Скопје. Споменикот бил најавен како дел од т.н. проект Скопје 2014 и бил поставен на 7 мај 2011 година.[1] Се наоѓа веднаш до Музејот на ВМРО, на левата страна на Вардар до Камениот Мост. Споменикот чинел нешто повеќе од 140 000 евра, додека автор е Сретко Јовановски.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Димитриевски, Александар (сабота, 07 мај 2011, 18:15). „Скопје се разбуди со четири нови споменици“ (македонски). Алфа Телевизија. конс. 2011-07-13. 
  2. „Поставени четири нови споменици во Скопје“ (македонски). Пресс 24. 7 мај 2011 - 11:18. конс. 2011-07-13. 

Галерија[уреди | уреди извор]