Трајко Каров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Трајко Каров (Кавадарци, ? - Скопје, 14 февруари 2011) бил познат македонски тапанар.

Животопис[уреди | уреди извор]

Каров е роден во Кавадарци. Тој бил брат на Бубо Каров, заштитниот знак на К15 продукција. До смртта тој бил тапанар на познатиот бенд „Триангл“ и фронтмен на групата „Багаж“. Починал на 14 февруари 2011 на концерт на плоштадот „Македонија“ во Скопје[1]. Почива во Кавадарци[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Музичарот Трајко Каров, кој вчера вечер настапуваше со Венко Серафимов на концертот „Валентин за Трифун" на плоштадот во Скопје, ненадејно почина по настапот“. Кирилица. 15 февруари 2011. Архивирано од изворникот на 2011-02-18. Посетено на 2011-02-15.
  2. „Тапанарот Трајко Каров почина на концерт“. Форум. 10:34. Архивирано од изворникот на 2011-02-18. Посетено на 2011-02-15. Text "15 февруари 2011" ignored (help); Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)