Прејди на содржината

Сименс Арена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сименс Арена

Место Вилнус, Литванија
Отворен 30 октомври 2004
Сопственик
Цена на изградбата 25,000,000 $
Игра KK Лиетувос Ритас (2004–денес)
Гледачи Кошарка 11,000
Концерти 12,500
Хокеј 8,750

Сименс арена се наоѓа во градската населба Шешкине, Вилнус, Литванија. Втора е по големимна во оваа земја, веднаш по арената Жалгирис. Обично во оваа сала се играат кошаркашрски натпревари, но исто така се организираат и концерти. Арената е отворена на 30 октомври 2004 година, а во неа домашни натпревари игра KK Лиетувос Ритас. Дел од натпреварите од Европското првенство во кошарка 2011 се одиграни во оваа арена.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]