Т.Б. Трачери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ТБ Трачери
Биографски податоци
ПотеклоКуманово, Македонија
ЖанровиРокенрол, Панк рок
Период на активност1991–денес
Членови
Кирчо Арсовски (вокал, гитара, текстописец)

Т.Б. Трачери (скратено од Терористичка Банда Трачери) е македонска рок група предводена од Кирчо Арсовски (вокал, гитара и главен автор на песните). Звукот на Т.Б. Трачери е лесно препознатлива мешавина на панк, гаражен рок и рокабили, над кој до полн израз доаѓаат морбидно циничните текстови на Арсовски. Сите албуми се снимени со Ален Хаџи-Стефанов(jazz radio) освен Шлагери од Содома во студио "the hidden dragon" kaj Братислав Зафировски - Брацо.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Членови[уреди | уреди извор]

  • Кирчо Арсовски - вокал, гитара, текстови
  • Кирил Арсов - бас гитара, придружен вокал
  • Андреј Анастасов Даскаловски - тапани, придружен вокал
  • Ивица Димитријевиќ - гитара, придружен вокал

Придружни членови[уреди | уреди извор]

  • Александра Поповска - придружен вокал
  • Марија Арсова - придружен вокал

Поранешни членови[уреди | уреди извор]

  • Тони Станковски - бас гитара, Влатко Алексовски - тапани, Атанас Алексов - тапани, Синиша Цветковски - гитара