Прејди на содржината

Македонија во 2003 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Република Македонија во 2003 година
Знаме на Македонија Грб на Македонија
Години : 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006
Векови: 20 век · 21 век · 22 век
Децении: 1980-ти 1990-ти 2000-ти 2010-ти 2000-ти 2010-ти 2020-ти
Години: 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006

Водачи[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

  • 1 јануари - официјално бил укинат таканаречениот воен данок или данок на финансиски трансакации воведен во 2001 година, во услови на воен конфликт во државава.
  • 15 јануари - Македонија има 2.038.059 државјани, покажа пописот што беше спроведен во ноември мината година.
  • 20 јануари - Нападнати два полициски пункта во Тетово.
  • 23 јануари - Борис Трајковски за првпат се ракуваше со Али Ахмети.

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

  • 15 ноември - Започна втората фаза од акцијата за собирање на доброволно предаденото нелегално оружје во Македонија.
  • 21 ноември - Во Скопје, во престрелка со полицијата, е убиен Диме Ицковски Поштарот, еден од 20-те најбарани криминалци на списокот на МВР.

декември[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Книги и списанија[уреди | уреди извор]

Филм и телевизија[уреди | уреди извор]

Објекти[уреди | уреди извор]

Црква „Св. Троица“ - Радовиш

Останато[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Фудбал[уреди | уреди извор]

29 март 2003
Македонија  0 – 2
 Словачка Градски, Скопје
Гледачи: 10,000
Судија: Лорен Диамел (Франција)
Петраш гол 28'
Реитер гол 90'

7 јуни 2003
Македонија  3 – 1
 Лихтенштајн Градски, Скопје
Гледачи: 6,000
Судија: Јарослав Јара (Р.Чешка)
Седловски гол 39' (pen.)
Крстев гол 52'
Стојков гол 82'
Beck гол 20'

11 јуни 2003
Турција  3 – 2
 Македонија БЈК Инјони, Истанбул
Гледачи: 22,000
Судија: Роберто Росети (Италија)
Кавачи гол 25'
Карадениз гол 47'
Шукур гол 57'
Гроздановски гол 23'
Шакири гол 27'

6 септември 2003
Македонија  1 – 2
 Англија Градски, Скопје
Гледачи: 10,000
Судија: Франк де Блекер (Белгија)
Христов гол 28' Руни гол 52'
Бекам гол 63' (pen.)

10 септември 2003
Словачка  1 – 1
 Македонија Под Дубном, Жилина
Гледачи: 2,286
Судија: Лиф Сундел (Шведска)
Немет гол 25' Димитровски гол 62'

* Пријателски натпревари

09 02 2003
15:00
Хрватска  2 – 2  Македонија Шубичевац, Шибеник
Гледачи: 3,000
Судија: Зрниќ Синиша (Босна и Херцеговина)
Марио Мариќ гол 35' (пен..)
Андриќ Срѓан гол 72'
Report Седловски Гоце гол 11' (пен..)
Толевски Гоце гол 28'

09 02 2003
17:00
Македонија  0 – 3  Полска Пољуд - Турнир Марјан, Сплит
Гледачи: 500
Судија: Трипуновиќ Драган (Хрватска)
Report Ниеџелан Андреј гол 27'
Рајшак Гжегож гол 38'
Лашоски Рафаел гол 44'

02 04 2003
21:00
Португалија  1 – 0  Македонија Понтаис, Лозана
Гледачи: 14,258
Судија: Маркус Нопс (Швајцарија)
Фиго Луис гол 23' Report

20 08 2003
15:00
Македонија  3 – 1  Албанија Гоце Делчев, Прилеп
Гледачи: 8,000
Судија: Михајловиќ Горан (Југославија)
Наумовски Илчо гол 9'
Пандев Горан гол 36'
Димитровски Драган гол 77'
Report Скела Ервин гол 74'

11 10 2003
15:00
Украина  0 – 0  Македонија Валериј Лобановски, Киев
Гледачи: 13,000
Судија: Генади Орлик (Молдавија)
Report

Кошарка[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Анте Поповски
Кирил Ќортошев

Родени[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]