Прејди на содржината

One

Од Википедија — слободната енциклопедија
One
Видмобилен и интернет оператор
Дејносттелекомуникација, интернет
Основано2003 година
Распуштено2015 Уреди на Википодатоците
СедиштеСкопје, Македонија
Мреж. местоwww.one.com.mk

One (транск. уан) или порано познат како Космофон беше вториот мобилен оператор во Македонија, а воедно и прв приватен оператор, кој започнал со работа во јуни 2003 година. One беше дел од групацијата Telekom Slovenija, која е распространета во скоро цела Југоисточна Европа. Покриеноста со сигнал на територија на Македонија изнесуваше 95%. One имаше над 500.000 корисници и поседуваше 2 префикса: 075 и 076. Од октомври 2008 One почнал да нуди услуги од 3Г технологијата (видео повик и брз интернет).

Во периодот од 2016 и 2017 година, One се спои во една компанија заедно со компаниите Vip и Blizoo, која што нова компанија потоа се ребрендираше во А1 Македонија.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]