Црква „Св. Илија“ - Виниче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба
Координати 42°3′08.4″N 21°31′19.3″E / 42.052333° N; 21.522028° E / 42.052333; 21.522028Координати: 42°3′08.4″N 21°31′19.3″E / 42.052333° N; 21.522028° E / 42.052333; 21.522028
Населено место Виниче
Општина Гази Баба
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пророк Илија
Изградба 1900
Завршено 1912/2003
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илијамакедонски православен манастирски црковен храм во скопското село Виниче.[1] Црквата е единствена во Виничкиот манастир кој е познат по оревот од кој извира света вода.[2]

Храмот бил изграден околу 1900 година на една доминантна височинка во Долна Маала.Претходно на тоа место бил поставен стар исклесан крст од камен, како симбол на христијанството и прославата на празникот Илинден, кој традиционално, секоја година се паѓа на 2 август. Тука се сместени и селските гробишта, кои порано се наоѓале во селото Црешево. Црквата е целосно обновена 2003 година од страна на месното население.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Сто години извира вода од срцето на црковниот орев