Црква „Св. Јован Крстител“ - Булачани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јован Крстител
македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба

Координати 42°03′35″N 21°30′21.4″E / 42.05972° СГШ; 21.505944° ИГД / 42.05972; 21.505944Координати: 42°03′35″N 21°30′21.4″E / 42.05972° СГШ; 21.505944° ИГД / 42.05972; 21.505944
Место Булачани
Општина Гази Баба
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Јован Крстител
Завршено 1850
Архитектонски опис

Св. Јован Крстител (Св. Јован Претеча) — црква во скопското село Булачани, Општина Гази Баба. Му припаѓа на Северноскопското архијерејско намесништво во Скопската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е гробишен храм, сместен во најјужниот дел на селото. Изградена е на старо црковно место каде населението се собирало на Иванден од дамнешни времиња. Храмот има стар прекрасно украсен иконостас, како и многу икони и фрески од 1861 година. Според едно предание, иконостасот е дело на Турчин од Јаја-пашината џамија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Верски објекти“. Општина Гази Баба. Посетено на 6 јануари 2022.