Црква „Св. Јован“ - Црешево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јован
Црквата „Св. Јован“ во с. Црешево.jpg

Црквата фотографирана од страна

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северно скопско
Местоположба
Координати 42°3′9″N 21°30′36″E / 42.05250° СГШ; 21.51000° ИГД / 42.05250; 21.51000Координати: 42°3′9″N 21°30′36″E / 42.05250° СГШ; 21.51000° ИГД / 42.05250; 21.51000
Населено место Црешево
Општина Гази Баба
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Јован Крстител
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Јован претставува православна црква во скопското село Црешево.[1] Се наоѓа во централниот дел на селото и се смета за најстара црква на делот на Скопска Црна Гора каде се лоцирани најстарите гробишта на месното население и се забележува натпис на старословенски јазик кој датира уште од 11 век.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]