Црква „Св. Петка“ - Црешево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црквата „Св. Петка“ во с. Црешево фотографирана од страна.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба
Координати 42°3′33″N 21°30′34″E / 42.05917° N; 21.50944° E / 42.05917; 21.50944Координати: 42°3′33″N 21°30′34″E / 42.05917° N; 21.50944° E / 42.05917; 21.50944
Населено место Црешево
Општина Гази Баба
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Римска
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Петка претставува манастирска православна црква во скопското село Црешево.[1] Се наоѓа на северниот дел од крајот на селото. Црквата претставува единствената црква во истоимениот манастир, кој е посветен на Света Петка Римска, чиј патрон се празнува на 8 август. Во дворот на манастирскиот објект се наоѓа света вода која помага за некој болести на очи. За настанокот на овој верски објект нема точни информации само се знае дека отсекогаш постоел.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]