Црква „Вознесение Христово“ - Црешево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Црквата „Св. Спас“ во с. Црешево.jpg

Црквата фотографирана од главниот пат

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба
Координати 42°3′18″N 21°30′37″E / 42.05500° N; 21.51028° E / 42.05500; 21.51028Координати: 42°3′18″N 21°30′37″E / 42.05500° N; 21.51028° E / 42.05500; 21.51028
Населено место Црешево
Општина Гази Баба
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 1850
Живопис 1853-1858
Зограф Дичо Зограф
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Вознесението Христово или попозната како Свети Спас претставува православна црква во скопското село Црешево.[1] Црквата била изградена околу 1850 година. Во нејзината близина се наоѓало и старо црквиче посветено на Св. Јован, во чија околина биле сместени и најстарите гробишта на месното население. Црквата „Св. Спас” е меѓу најстарите цркви во овој реон, а богатата орнаментика, а особено старите фрески и икони, кои потекнуваат од 1853 и 1858 година, ја вбројуваат оваа црква во верски објекти од непроценливо национално значење.

Во 1854 година Дичо Зограф работи на иконостасот во црквата. Ги изработил престолните икони и ги потпишал и датирал во 1854 година. Покрај иконите со апостолите со деисисот, ги насликал и празничните икони како и Распетието со Богородица и Јован од Крстот. Иако не се потпишани и датирани, судејќи според стилот и типот на светителите, Дичо ги насликал и малите икони за целивање од иконостасот. По завршувањето на работата во село Црешово, Дичо изработил повеќе икони кои денес се наоѓаат во црквата Св. Спас, во Скопје.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]