Црква „Св. Ѓорѓи Победоносец“ - Трубарево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи Победоносец
Sv.Gjorgji-Trubarevo-MK.jpg

Поглед на црквата Свети Ѓорѓи Победоносец во селото Трубарево

Македонска православна црква
Епархија Скопскa
Местоположба
Населено место Трубарево
Општина Гази Баба
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Георги
Осветување 1982
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Георги Победоносец или Свети великомаченик Георгимакедонски православен храм во скопското село Трубарево. Храмот се наоѓа веднаш од левата страна на локалниот пат што води од Скопје (наслебите Маџари и Хиподром) кон Петровец и Катланово.

Опис[уреди | уреди извор]

Црквата е нова градба,а била осветена 1982 година. На ова место уште од турско време постоел крст, каде месното население секоја година се собирало за време на верскиот празник Ѓурѓовден. За да се ове ковечи ова традиционално свето место, кое со векови било собиралиште на верниците, по иницијатива на месното население подигната е црквата.Црквата била изградена на место каде, според верувањата, луѓето од најстари времиња се собирале да го прославуваат верскиот празник посветен на свети Ѓорѓи. Црквата е обновена и декорирана со фрески и икони. Во поново време е изградена и црковната камбанарија, како и оградата околу црквата.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Верски објекти“. Општина Гази Баба. Посетено на 2011-03-28.

Галерија[уреди | уреди извор]