Црква „Св. Архангел Михаил“ - Автокоманда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Qqqsmsk.jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба
Населено место Автокоманда, Скопје
Општина Гази Баба
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Изградба 1927 (сегашен објект)
Завршено 1932
Осветување 1933
Живопис 1933
Ктитор Александар Караѓорѓевиќ
Мрежно место Официјално мрежно место
Архитектонски опис
Архитектонски тип еднокорабна
Портал „МПЦ“

Свети Архангел Михаил кај народот позната и по првобитното српско име Храм Славемакедонски православен храм во Автокоманда, Скопје.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Сегашната црква била подигната на темелите на постара црква во 1927 година. Во 2006 година е реновиран надворешниот дел на црквата. Карактеристичен за оваа црква е мермерниот иконостас, кој бил поставен уште кога се градела црквата. Таков иконостас, кој е многу скап и тежок за обработка, многу ретко се наоѓа во македонските цркви. Специфичен е и релјефот на “Св. Архангел” поставен на надворешниот горен дел, веднаш над влезната врата во црквата. Во составот на црквата се наоѓа и црквениот параклис “Покров на Пресвета Богородица”, каде извира, според верувањата, света и чудотворна вода. Изградена е во средината на 18 век. Во 1995 година била изградена и осветена мала црковна крстилница посветена на “Светите бесребреници и чудотворци Кузман и Дамјан”. Во склопот на црквата се наоѓаат и англиските воени гробишта од Првата светска војна.

Црква „Св. Архангел Михаил“ - Автокоманда - Скопје, од воздух

Поврано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Св. Архангел Михаил - н. Автокоманда“. Скопска епархија. 29 март 2010. Посетено на 2012-03-26.