Црква „Св. Спас“ - Маџари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Спас (Вознесение Христово)
Voznesenie od Madžari 01.JPG

Поглед на западната страна на црквата „Свети Спас“

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Скопска
Местоположба

Место Скопје
Општина Гази Баба
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 1992
Зограф Кирил Златанов и Лазар Лечиќ
Архитектонски опис

Свети Спас или Вознесение Христовомакедонски православен храм во населбата Маџари, во крајниот североисточен дел на градот Скопје. Храмот се наоѓа од десната страна на главната улица во населвата - „Благоја Стефковски“. Тој е соборен храм за верниците од населбите Маџари, Хиподром, Триангла и Ченто. Фрескописот на храмот е дело на зографите: Кирил Златанов и Лазар Лечиќ.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Божествена Литурија во Свети Спас (Маџари), Скопје“. Премин. 5 април 2009. Посетено на 2011-03-28.

Галерија[уреди | уреди извор]