Црква „Св. Спас“ - Маџари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Спас (Вознесение Христово)
Voznesenie od Madžari 01.JPG

Поглед на западната страна на црквата „Свети Спас“

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Скопска
Местоположба
Населено место Скопје
Општина Гази Баба
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 1992
Зограф Кирил Златанов и Лазар Лечиќ
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Спас или Вознесение Христово е македонски православен христијански црковен храм во населбата Маџари, во крајниот северо-источен дел на градот Скопје. Храмот се наоѓа од десната страна на главната улица во населвата - „Благоја Стефковски“. Тој е соборен храм за верниците од населбите Маџари, Хиподром, Триангла и Ченто. Фрескописот на храмот е дело на зографите: Кирил Златанов и Лазар Лечиќ.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Божествена Литурија во Свети Спас (Маџари), Скопје“ (македонски). Премин. 05.04.2009. конс. 2011-03-28. 

Галерија[уреди | уреди извор]