Црква „Св. 40 Маченици“ - Смилковци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети 40 Маченици
40 mladenci (4).JPG

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба

Место Смилковци
Општина Гази Баба
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети 40 севастиски маченици
Осветување 23 февруари 2013
Архитектонски опис

Свети 40 Маченици во Севастеја — македонска православна црква на брегот на Смилковското Езеро на местото викано Кршиколе или Крст, до заобиколницата на Скопје , подигната во чест на петте млади момчиња што загинале во терористички акт во 2012 година. Црквата е подигната по иницијатива на месните заедници Стајковци, Смилковци, Црешево и Виниче со благослов на господин господин Стефан, Архиепископот Охридски и Македонски.[1]

Црквата во основата е 150 м2 со уреден парк од 6.000 м2, а околу црквата има камбанарија, голем крст, пет видиковци и пет бора во спомен на убиените. Проектот е изработен од градежната фирма Жикол. Темелите биле осветени на 23 февруари 2013 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ќе се гради црква кај Смиљковското Езеро“. А1 on. 21 февруари 2013. Архивирано од изворникот на 2013-03-03. Посетено на 2013-02-21.