Црква „Св. Ѓорѓи“ - Едрениково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Црква „Св. Ѓорѓи“
St. George's Church (Edrenikovo) (1).jpg
македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба

Карта

Место Едрениково
Општина Василево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба 2003
Осветување 2007
Архитектонски опис
Стил византиски

„Св. Ѓорѓи“христијански храм кој се наоѓа во село Едрениково, Општина Василево.

Црквата била изградена во 2003 година а осветена во 2007 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]