Македонија во 2021 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Flag of North Macedonia.svg
2021 г.
во
Македонија
 • 2022
 • 2023
 • 2024
Децении:
Поврзано:Други настани во 2021 г.
Времеслед на македонската историја

Ова е список на настаните во Македонија кои се случиле во 2021 година.

Државно водство[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

Првите вакцини против КОВИД-19 во Македонија

Култура[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Филм и телевизија[уреди | уреди извор]

Згради и градби[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Фудбал[уреди | уреди извор]

Кошарка[уреди | уреди извор]

Ракомет[уреди | уреди извор]

На 31 јануари претседателот на РФМ, Живко Мукаетов, доби трет четиригодишен мандат.[12] На 13 февруари Кире Лазаров е назначен за нов селектор на машката ракометна репрезентација на Македонија.[30][31]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Како последица на пандемијата на коронавирус во 2020 се откажаа европските квалификации за светското првенство во 2021.[34][35] Европската ракометна федерација одлучи да го искористи конечниот пласман на европското првенство 2020 за определување на учесници.[35] Со ова Македонија не доби пласман на првенството.

Во декември 2020 Меѓународната ракометна федерација ја објави списокот на резервни репрезентации кои би учествувале ако некоја од државите се откажат од учество. Македонија беше прва на листата за замени.[36] На 12 јануари 2021 ИХФ објави дека Чешка се повлекла и македонската репрезентација го зазема нивното место.[37][38]

Македонија го заврши учеството на светското првенство на 23. место што претставува историски најлошиот пласман. Од вкупно 6 одиграни натпревари, македонската репрезентација победи на само 1 со кој успеа да помине во главната фаза.

По дебаклот на првенството, селекторот на ракометната репрезентација, Данило Брестовац, се повлче од функцијата во спогодба со РФМ.[39]

Клубови[уреди | уреди извор]

Одбојка[уреди | уреди извор]

На 16 јануари машката одбојкарска репрезентација со победа над Турција се пласирала на европското првенство 2021.[40]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Во пожар во ТЦ „Глобал" во Струмица, изгореа десетина продавници“. Макфакс. Струмица. 3 јануари 2021. Посетено на 8 февруари 2021.
 2. „68 дуќани и тезги се со штети од пожарот во струмички „Глобал". Сакам Да Кажам. Струмица. 30 јануари 2021. Посетено на 8 февруари 2021.
 3. „Собранието ја изгласа новата ДИК на чело со Даштевски“. Сакам Да Кажам. Скопје. 12 јануари 2021. Посетено на 8 февруари 2021.
 4. „Полицијата го растури Вевчански карневал, не се почитувале мерките против ковид-19“. 360 степени. Вевчани. 13 јануари 2021. Посетено на 8 февруари 2021.
 5. „Бурни реакции по интервенцијата на МВР – Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно“. ТВ 21. Скопје. 15 јануари 2021. Посетено на 8 февруари 2021.
 6. „Не 50, туку 97 илегални ѕидари открила и привела полицијата на градилиштето на „Лимак", во обвинителство ќе бидат пријавени и 15 подизведувачи“. Сакам Да Кажам. Скопје. 23 јануари 2021. Посетено на 8 февруари 2021.
 7. „Од 97-те илегални ѕидари приведени на градилиштето на „лимак", 94 биле од турција, тројца од албанија, судот почна да ги протерува“. Сакам Да Кажам. Скопје. 1 февруари 2021. Посетено на 8 февруари 2021.
 8. „Пендаровски го потпиша указот, попис по 20-тина години во април“. Сакам Да Кажам. Скопје. 25 јануари 2021. Посетено на 8 февруари 2021.
 9. „Насер Зибери избран за нов народен правобранител“. Сакам Да Кажам. Скопје. 25 јануари 2021. Посетено на 8 февруари 2021.
 10. „Групата „Јавна соба" на Телеграм повторно активна“. Канал 5. Скопје. 27 јануари 2021. Посетено на 8 февруари 2021.
 11. „„Јавна соба" со мрачни тајни“. DW Македонија. Скопје. 27 јануари 2021. Посетено на 8 февруари 2021.
 12. 12,0 12,1 „Мукаетов едногласно доби трет мандат за претседател на ракометната федерација“. Сакам Да Кажам. Скопје. 30 јануари 2021. Посетено на 8 февруари 2021.
 13. „Во Софија фатен Игор Спасов, кој избега на пола од 14-годишната затворска казна“. Сакам Да Кажам. Скопје. 1 февруари 2021. Посетено на 8 февруари 2021.
 14. „„Јавна соба" е шанса за полицијата и обвинителството да покажат дека се залагаат за женските права и во пракса, кажаа на протестот за поддршка на жртвите на сексуално вознемирување“. Сакам Да Кажам. Скопје. 3 февруари 2021. Посетено на 8 февруари 2021.
 15. Стојанчова, Пелагија (3 февруари 2021). „Димитров преживеа уште една интерпелација“. Радио Слободна Европа. Скопје. Посетено на 8 февруари 2021.
 16. „Јавна расправа по „Нацрт-концепцијата за основното образование". Собрание. Скопје. 5 февруари 2021. Посетено на 8 февруари 2021.
 17. „Не смееме да губиме години, рече академик Камбовски на првата јавна расправа за реформите во образованието“. Сакам Да Кажам. Скопје. 5 февруари 2021. Посетено на 8 февруари 2021.
 18. „Писмо до министерката Царовска со ДФРМ, СХТМ и МБД“. Канал 5. Скопје. 25 декември 2020. Посетено на 8 февруари 2021.
 19. „Реформите во образованието ја разбрануваа јавноста“. DW Македонија. Скопје. 21 декември 2020. Посетено на 8 февруари 2021.
 20. „Остри критика за реформите во образованието кои ги најави министерката Царовска“. Алсат М. Скопје. 17 декември 2020. Посетено на 8 февруари 2021.
 21. Опетческа, Искра (17 декември 2020). „Професори: не е здраво да се прават тие експерименти на нашата иднина“. 24 вести. Скопје. Посетено на 8 февруари 2021.
 22. Стојанчов, Срѓан (17 декември 2020). „Образованието финско, пампурот од турско“. Радио Слободна Европа. Скопје. Посетено на 8 февруари 2021.
 23. „Историчарот Младеновски: Не е здраво да се прават тие експерименти на нашата иднина, на децата“. 24 вести. Скопје. 17 декември 2020. Посетено на 8 февруари 2021.
 24. „Студенти на Институтот за историја ја ставаат под прашалник Концепцијата за ново основно образование“. Радио МОФ. Скопје. 16 декември 2020. Посетено на 8 февруари 2021.
 25. „Митко Панов: Бришењето на историјата е сомнително поради условот со евроинтеграциите“. Вечер. Скопје. 16 декември 2020. Посетено на 8 февруари 2021.
 26. „Кинеските вакцини доаѓаат, договорот тајна“. DW Македонија. Скопје. 8 февруари 2021. Посетено на 8 февруари 2021.
 27. „Министерот Филипче го потпиша договорот за набавка на кинеската вакцина“. Влада на Македонија. Скопје. 8 февруари 2021. Посетено на 8 февруари 2021.
 28. „Истрага на ОЈО: Четири лица од „Еуростандард банка" осомничени за стечајот и за перење пари“. 360 степени. Скопје. 8 февруари 2021. Посетено на 9 февруари 2021.
 29. „Вонреден конгрес за смена на Мицкоски од партиското кормило“. DW Македонија. 10 февруари 2021. Посетено на 10 февруари 2021.
 30. 30,0 30,1 „Кире Лазаров нов селектор на ракометната репрезентација“. Макфакс. 13 февруари 2021. Посетено на 15 февруари 2021.
 31. 31,0 31,1 Димовски, Иван (13 февруари 2021). „ОФИЦИЈАЛНО: Кирил Лазаров е нов селектор на Македонија!“. gol.mk. Посетено на 15 февруари 2021.
 32. „На Табановце предадени првите вакцини од Србија“. Радио Слободна Европа. 14 февруари 2021. Посетено на 15 февруари 2021.
 33. „Вакцинација почнува в среда, кажа Филипче по добивањето вакцини од Србија“. Сакам Да Кажам. 14 февруари 2021. Посетено на 15 февруари 2021.
 34. „ЕХФ ги откажа квалификациите“. РФМ. 24 април 2020. Архивирано од изворникот 16 мај 2020. Посетено на 8 февруари 2021.
 35. 35,0 35,1 „Information on the future of the European handball season 2019/20“. EHF. 24 април 2020. Архивирано од изворникот 20 октомври 2020. Посетено на 8 февруари 2021.
 36. Мишевски, Зоран (5 декември 2020). „Има надеж! Македонија е прва резерва за учество на СП во ракомет во Египет“. gol.mk. Скопје. Посетено на 8 февруари 2021.
 37. „North Macedonia to replace Czech Republic at 27th IHF Men's World Championship“. ИХФ. 12 јануари 2021. Архивирано од изворникот 14 јануари 2021. Посетено на 8 февруари 2021.
 38. „ИХФ: Македонија како прва резерва патува на Светското првенство во Египет“. Фокус. Скопје. 12 јануари 2021. Посетено на 8 февруари 2021.
 39. Стерјовски, Зоран (26 јануари 2021). „Брестовац повеќе не е селектор на македонската ракометна репрезентација“. МИА. Скопје. Посетено на 8 февруари 2021.
 40. Упале, Горан (16 јануари 2021). „МАКЕДОНИЈА Е НА ЕП: Турција на колена пред нашите „спартанци"!“. gol.mk. Скопје. Посетено на 8 февруари 2021.
 41. „Од коронавирус почина виолинистот и професор Зоран Џорлев“. Сакам Да Кажам. Скопје. 1 јануари 2021. Посетено на 8 февруари 2021.
 42. „IN MEMORIAM: Почина Проф.Д-р Драгослав Младеновиќ“. Канал 5. Скопје. 7 јануари 2021. Посетено на 8 февруари 2021.
 43. „Почина легендарната радио и ТВ водителка Бранка Станковска“. Сакам Да Кажам. Скопје. 21 јануари 2021. Посетено на 8 февруари 2021.
 44. „Почина новинарот Ристе Недановски“. Сакам Да Кажам. Скопје. 5 февруари 2021. Посетено на 8 февруари 2021.