Македонија во 2015 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Flag of Macedonia.svg
2015 г.
во
Македонија
Децении:
Поврзано:Други настани во 2015 г.
Времеслед на македонската историја

Ова е список на настаните во Македонија кои се случиле во 2015 година.

Политички водачи[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

 • 20 јануари - Новинарот Томислав Кежаровски излезе од затвор.
 • 21 јануари - Али Ахмети имаше тешка сообраќајна несреќа.
 • 24 јануари - Уапсен Зоран Верушевски, поранешен директор на ДБК, за нелегално поседување оружје, основани сомневања за детска порнографија и други тешки кривични дела.
 • 26 јануари - Од Косово екстрадиран убиецот на полицаецот кај Природноматематичкиот факултет од 2010 година, Алмир Дрпљанин.
 • 31 јануари - Полициска акција „Пуч“ во која се уапсени четири лица и според МБР сакале преку употреба на незаконски средства на следење и шпионирање со упатување на сериозни закани кон високи државни функционери сакале да извршат преврат и да изнудат разни услуги.
 • 31 јануари - Обраќање на премиерот Груевски: Заев ме уценуваше со материјали од странски разузнавачки служби.

февруари[уреди | уреди извор]

 • 5 февруари - Скандалозни видеа се појавија на Youtube со дел од разговорите меѓу премиерот Никола Груевски и водачот на СДСМ Зоран Заев на која се гледа како водачот на опозицијата во неколку наврати му кажува на премиерот дека поседува материјали од разговори и истите ги добил од странски служби.
 • 5 февруари - Експлозија во фабриката за полнење плински боци Балкан Гасови во Богданци во која загинаа три лица .
 • 6 февруари - Поплави во Македонија.
 • 8 февруари - Водачот на опозицијата, Зоран Заев, започна со објавување на т.н. Бомби.
 • 10 февруари - Новиот амбасадор на САД во Македонија Џес Бејли, пристигна во Македонија.
 • 10 февруари - Протести и окупација на универзитетот од страна на студентите.
 • 15 февруари - Војската на т.н. Илирида најави дека ќе создаде држава “Илирида” во Македонија.
 • 19 февруари - Приведен е поранешниот разузнувач Слободан Богоевски.
 • 21 февруари - На каналот Youtube се појавија видео снимки на кои наводно Љубе Бошковски земал пари за решавање на спорот со името.
 • 25 февруари - Протест за оставка на министерот за здравство Никола Тодоров.
 • 25 февруари - Директорката на Фондот за здравствено осигурување Маја Парнаџиева – Змејкова даде оставка по десет дена од смртта на Тамара.
 • 25 февруари - Објавени телефонски разговори според кои биле приослушувани голем број на новинари.
 • 25 февруари - Правосилна судска пресуда за Звонко Костовски, еден од обвинетите во случајот „Пуч“.
 • 27 февруари - Објавени телефонски разговори според кои Груевски наводно наредил уривање на станбениот комплекс на Космос.
 • 28 февруари - Објавени дел од шифрираните кодови на семејството Верушевски.

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

 • 1 април - Средношколците повторно на марш против лошите реформи.
 • 1 април - Водачот на СДСМ Зоран Заев на распит во Јавното обвинителство за организиран криминал во врска со сомневањата за побаран поткуп од 200.000 евра.
 • 1 април - Сашо Стефановски избран за нов директор на ФЗОМ.
 • 3 април - Народна банка пушти во оптек ковани пари за колекционерски цели "Овен" и "Бик" од серијата "Хороскопски знаци".
 • 4 април - ВМРО-ДПМНЕ со голем народен собир во Тетово.
 • 6 април - Поплави во битолско и кочанско.
 • 7 април - Македонија, Унгарија, Турција, Србија и Грција ќе се договараат за проектот "Турски поток" во Будимпешта.
 • 9 април - Делегација на словенската Армија во посета на Македонија.
 • 15 април - Продолжува дијалогот помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во Брисел.
 • 18 април - Голем народен собир на ВМРО – ДПМНЕ во Прилеп.
 • 21 април - Група од 40-тина лица ја нападнаа караулата Гошинце во близина на северната граница со Косово.
 • 23 април - Незадоволни средношколци побараa оставка од министерот за образование.
 • 24 април - Воз прегази 14 емигранти на пругата Велес-Скопје.
 • 24 април - Големо апсење во Куманово, уапсени три лица за нелегално поседување оружје и распрскувачки материјали.
 • 25 април - Народен собир на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид.
 • 25 април - Ивон Величковски е реизбран за претседател на Либералната партија.
 • 26 април - Голема полициска акција во Гошинце.
 • 26 април - Спроведен неуспешен референдум за задржување на изгледот на фасадата на ГТЦ.

мај[уреди | уреди извор]

 • 1 мај - Поднесено обвинение за „Пуч“ и против Заев.
 • 3 мај - Никола Груевски реизбран за претседател на ВМРО-ДПМНЕ.
 • 4 мај - Експлозија пред седиштето на ДУИ во Мала Речица.
 • 4 мај - Разрешениот скопски муфтија Ибрахим Шабани и поранешниот генерален секретар на ИВЗ Африм Тахири со група нивни приврзаници упаднаа во Исламската верска заедница.
 • 6 мај - Протести во Скопје по објавувањето на телефонски разговори околу убиството на Мартин Нешковски, осум повредени полицајци.
 • 8 мај - Протести во 9 градови во земјата.
 • 8 мај - Партијата ДОМ ја напушти владината коалиција.
 • 9 мај - Вооружената пресметка во Дива населба во Куманово помеѓу македонската полиција и албанска вооружена група.
 • 10 мај - Во вооружената пресметка во Куманово, според податоци на МВР биле убиени 8 припадници на специјалната единица Тигри, додека 37 биле повредени.
 • 10 мај - Ден на жалост во Македонија.
 • 11 мај - Притвор за 30 уапсени терористи од Куманово.
 • 12 мај - Пронајдено украденото оружје од караулата во Гошинце.
 • 12 мај - Оставка на министерката за Внатрешни работи Гордана Јанкуловска, министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски и Директорот на УБК, Сашо Мијалков.
 • 13 мај - Митко Чавков, директор на Бирото за јавна безбедност избран за нов Министер за Внатрешни работи, а за нов министер за транспорт и врски е избран Владо Мисајловски, директор на Јавното претпријатие за патишта.
 • 13 мај - Објавена видео-снимка на Youtube во која наводно водачот на СДСМ бара мито од 200.000 евра.
 • 13 мај - Протест пред Владата од активистите од движењето „Протестирам“ – се бара оставка од Груевски.
 • 14 мај - водачка средба на четирите најголеми партии во земјата.
 • 15 мај - Прекин на протестите од страна на средношколците.
 • 17 мај - Протест на опозициската СДСМ пред Владата на Македонија. Водачот на СДСМ побара оставка на Владата и преодна влада до предвремени избори.
 • 17 мај - Заев: Остануваме пред влада, сè до оставката на Груевски.
 • 18 мај - Неуспешни преговори за решавање на политичката криза во земјата од страна на водачите на четирите најголеми партии.
 • 18 мај - Митинг на владејачката ВМРО-ДПМНЕ пред Собанието на Македонија.

јуни[уреди | уреди извор]

 • 2 јуни - Во резиденцијата на дипломатската мисија на ЕУ во Пржино , политичките водачи го потпишаа договорот за конечно решение на политичката криза [1].

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Филм и телевизија[уреди | уреди извор]

Книги и списанија[уреди | уреди извор]

Згради и градби[уреди | уреди извор]

Останато[уреди | уреди извор]

 • Спроведена кампања за заштита на децата во сообраќајот
 • Спроведена против насилство врз жените

Спорт[уреди | уреди извор]

Кошарка[уреди | уреди извор]

5 септември 2015
18:00
Boxscore Македонија  65 – 85  Грција    Загребска арена, Загреб
Гледачи: 2,500
Четвртини: 16–23, 15–15, 19–21, 15–26
6 септември 2015
15:00
Boxscore Холандија  71 – 78  Македонија    Загребска арена, Загреб
Гледачи: 1,170
Четвртини: 20–19, 11–24, 18–13, 22–22
8 септември 2015
21:00
Boxscore Хрватска  73 – 55  Македонија    Загребска арена, Загреб
Гледачи: 9,828
Четвртини: 15–18, 15–14, 22–10, 21–13
9 септември 2015
18:00
Boxscore Македонија  75 – 90  Грузија    Загребска арена, Загреб
Гледачи: 680
Четвртини: 18–21, 19–27, 18–23, 20–19
10 септември 2015
15:00
Boxscore Словенија  62 – 51  Македонија    Загребска арена, Загреб
Гледачи: 4,438
Четвртини: 24–10, 7–14, 21–17, 10–10

Ракомет[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

*Светско првенство за мажи, Македонија го освои деветтото место.

16 јануари 2015
15:00
Македонија  33–25  Тунис Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 5.000
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Лазаров 10 (18–14) Теј 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
17 јануари 2015
17:00
Иран  31–33  Македонија Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 1.000
Судии: Ел-Суваиди, Бамутреф (КАТ)
Естеки 9 (17–19) Лазаров 9
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
19 јануари 2015
17:00
Босна и Херцеговина  22–25  Македонија Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 2.000
Судии: Гателис, Мажеика (ЛИТ)
Буриќ, Малиновиќ 4 (11–13) Манасков 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
21 јануари 2015
17:00
Македонија  26–29  Хрватска Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 2.000
Судии: Новотни, Хорачек (ЧЕШ)
К. Лазаров 7 (14–15) Чупиќ 9
Suspension 4×добил жолт картон Report Suspension 4×добил жолт картон
23 јануари 2015
17:00
Македонија  36–31  Австрија Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 1.000
Судии: Гјединг, Хансен (ДАН)
К. Лазаров 9 (16–16) Роберт Вебер 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card
25 јануари 2015
16:30
Словенија  30–28  Македонија Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 800
Судии: Гателис, Мажеика (ЛИТ)
Гаиќ 9 (16–15) Георгиевски, К. Лазаров 7
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

Жени[уреди | уреди извор]

Фудбал[уреди | уреди извор]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

* Квалификации за Европско првенство во фудбал 2016 година во Франција

27 март 2015 (2015-03-27)
20:45
(20:45 UTC+1)
Македонија  1–2  Белорусија
Гледачи: 3,447
Report
14 јуни 2015 (2015-06-14)
20:45
(20:45 UTC+2)
Словачка  2–1  Македонија
Гледачи: 10,765
Report

5 септември 2015 (2015-09-05)
18:00
(18:00 UTC+2)
Луксембург  1–0  Македонија
Гледачи: 1,657
Report
8 септември 2015 (2015-09-08)
20:45
(20:45 UTC+2)
Македонија  0–1  Шпанија
Гледачи: 28,843[2]
Report
9 октомври 2015 (2015-10-09)
20:45
(20:45 UTC+2)
Македонија  0–2  Украина
Гледачи: 4,821[3]
Report
12 октомври 2015 (2015-10-12)
20:45
(21:45 UTC+3)
Белорусија  0–0  Македонија
Гледачи: 1,545[4]
Report

* Квалификации за европското првенство во фудбал до 21 години (2017)

11 јуни 2015 (2015-06-11)
21:15
 Исланд 3–0  [[Фудбалска репрезентација на 21 под MKD година |]]
Report
5 септември 2015 (2015-09-05)
16:00
 Македонија 1–0  [[Фудбалска репрезентација на 21 под UKR година |]]
Report
13 октомври 2015 (2015-10-13)
18:00
 Северна Ирска 1–2  [[Фудбалска репрезентација на 21 под MKD година |]]
= Report
15 ноември 2015 (2015-11-15)
13:00
 Македонија 2–2  [[Фудбалска репрезентација на 21 под FRA година |]]
Report

Останато[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. http://vecer.mk/makedonija/shto-sodrzhi-dogovorot-od-2-juni-potpishan-vo-eu-rezidencijata-vo-przhino[мртва врска]
 2. „Macedonia vs. Spain 0 - 1“. Soccerway.com. Посетено на 17 September 2015.
 3. „FYR Macedonia vs. Ukraine - 9 October 2015 - Soccerway“. soccerway.com. Посетено на 15 October 2015.
 4. „Belarus vs. FYR Macedonia - 12 October 2015 - Soccerway“. soccerway.com. Посетено на 15 October 2015.