Цветан Петровски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цветан Петровски - Куко
Роден 17 март 1936
Починал 30 април 2015
Скопје,  Македонија
Занимање кошаркар и судија

Цветан Петровски - Куко (17 март 1936 - Скопје, 30 април 2015) — кошаркар и судија, еден од основачите на Македонската кошарка и првиот македонски кошаркар кој заиграл за Репрезентацијата на Југославија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Петровски е роден на 17 март 1936 година. Својата играчка кариера ја минал во КК Работнички и ОКК Беко Београд, каде што настапувал заедно со легендарниот Радивој Кораќ остварувајќи бројни успеси и освојувајќи престижни трофеи и признанија во периодот на основањето на кошарката на просторот на Македонија. По одличните игри, тој успева да заигра и за Репрезентацијата на Југославија, со што станал првиот македонски кошаркар во Ју репрезентацијата. Во текот на долгогодишната играчка кариера постигнал преку 16.000 бода. По завршувањето на играчката кариера станал сојузен кошаркарски судија, а и по тоа продолжил да придонесува за развој и афирмација на кошарката. Починал во Скопје на 79 годишна возраст на 30 април 2015 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Почина легендата на македонската кошарка!. Архивирано од изворникот на 2015-05-03. Посетено на 2015-05-01.