Ристо Соколов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ристо Соколов
Роден 16 април 1957
Дреново, Кавадаречко, СР Македонија СР Македонија
Починал 14 февруари 2015
Кавадарци, Македонија Македонија
Занимање уметник

Ристо Соколов - Сокол (Дреново, Кавадаречко, 16 април 1957 - Кавадарци, 14 февруари 2015) — истакнат македонски ликовен уметник.

Животопис[уреди | уреди извор]

Соколов е роден на 16 април 1957 година, во кавадаречкото село Дреново. Средно уметничко училиште и Факултет за ликовни уметности завршил во Скопје, отсек графика во класата на проф. Димитар Малиданов и графички дизајн во класата на проф. Костадин Танчев Динка. Живеел и работеше во Кавадарци, како слободен уметник. Починал во кавадарци на 14 февруари 2015 година. Излагал самостојно низ цела Македонија, во повеќе Европски земји, а преку групни изложби бил присутен низ целиот свет. Познат бил и како успешен организатор на Меѓународни ликовни колонии, а последните неколку години пред смртта имал успешни соработки со други уметности (музичка, театарска, литературна, фотографска и др.) преку неформалната уметничка група “Сокол Арт“ која настанала од неговиот двегодишен ангажман во кавадаречката и македонска уметност преку Уметничкото студио “Сокол Арт“, од каде што произлегле неколку ликовни изложби, театарски претстави, поетски дела, фотографски перфоманси, мултимедијални настани и концерти.[1] Последната негова изложба насловена како „Ретро Арт – Нови моменти“ (12 декември 2014 – 12 јануари 2015, Музеј Галерија Кавадарци) останала запаметена како една од најпосетуваните во историјата на ликовната уметност во Кавадарци.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ретро-Арт" изложба на Ристо Соколов во Кавадарци. Архивирано од изворникот на 2015-02-25. Посетено на 2015-02-14.
  2. Почина ликовниот уметник Ристо Соколов Сокол. Архивирано од изворникот на 2015-02-16. Посетено на 2015-02-14.