Елка Димитриева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Елка Димитриева
Роден 1937
Починал 21 октомври 2015
Скопје, Македонија Македонија
Занимање демограф

Елка Димитриева ( 1937 - Скопје, 21 октомври 2015) — македонски демограф и универзитетски професор.

Животопис[уреди | уреди извор]

Димитриева е родена во 1937 година. Димитриева била универзитетски професор и научен советник во пензија на Економскиот институт во Скопје.Таа била една од доајените истражувачи на демографската област во Македонија и пошироко. Била автор на бројни научни трудови, стратешки документи и други проекти со кои дала значаен придонес за демографската научна мисла. Починала во Скопје на 21 октомври 2015 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]