Македонија во 2004 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Република Македонија во 2004 година
Знаме на Македонија Грб на Македонија
Години : 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007
Векови: 20 век · 21 век · 22 век
Децении: 1980-ти 1990-ти 2000-ти 2010-ти 2000-ти 2010-ти 2020-ти
Години: 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007

Водачи[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

Почина претседателот Борис Трајковски во авионска несреќа

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

Бранко Црвенковски избран за нов претседател на Македонија

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

Основана е ВМРО-НП

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

  • 6 септември - Владата на Република Македонија ја усвои Националната стратегија за европска интеграција.

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Тоше Проески на Евровизија

Книги и списанија[уреди | уреди извор]

Филм и телевизија[уреди | уреди извор]

Илузија

Објекти[уреди | уреди извор]

Меморијален Центар АСНОМ

Останато[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Фудбал[уреди | уреди извор]

2004-08-18
20:00
Македонија  3 – 0  Ерменија Градски, Скопје
Гледачи: 4,375
Судија: Антон Гуенов (Бугарија)
Пандев гол 5'
Шаќири гол 37'
Шумуликовски гол 90'
(Report)

2004-09-04
20:30
Романија  2 – 1  Македонија Јон Обленчо, Крајова
Гледачи: 14,500
Судија: Конрад Плантц (Австрија)
Панчу гол 15'
Муту гол 88'
(Report) Васовски гол 70'

2004-10-09
20:30
Македонија  2 – 2  Холандија Градски, Скопје
Гледачи: 15,000
Судија: Петер Фројдфелд (Шведска)
Пандев гол 45'
Стојков гол 71'
(Report) Боума гол 42'
Кујт гол 65'

2004-10-13
15:00
Андора  1 – 0  Македонија Естади Комунал , Ла Валета
Гледачи: 350
Судија: Стефано Подесци (Сан Марино)
Bernaus гол 60' (Report)

2004-11-17
17:30
Македонија  0 – 2  Чешка Градски, Скопје
Гледачи: 7,000
Судија: Урс Мајер (Швајцарија)
(Report) Локвенц гол 88'
Колер гол 90'

* Пријателски натпревари

27 01 2004
9:00
Кина  0 – 0  Македонија Ву Меи Лејк Спортс Центар, Јиву
Гледачи: 24,000
Судија: Лу Ју (Кина)
Report

29 01 2004
10:00
Кина  0 – 0  Македонија Спорт Центар, Сузоу
Гледачи: 17,500
Судија: Жинг Јанг (Кина)
Женг Жи гол 86' Report

18 02 2004
18:00
Македонија  1 – 0  Босна и Херцеговина Градски, Скопје
Гледачи: 8,000
Судија: Врајкович Момчило (Бугарија)
Пандев Горан гол 22' Report

31 03 2004
20:00
Македонија  1 – 0  Украина Градски, Скопје
Гледачи: 16,000
Судија: Караџич Милан (Србија и Црна Гора)
Ставревски Горан гол 25' Report

28 04 2004
17:00
Македонија  1 – 0  Хрватска Градски, Скопје
Гледачи: 16,000
Судија: Арзурман Исмет (Турција)
Report Класниќ Иван гол 32'

11 06 2004
16:00
Естонија  2 – 4  Македонија А.Ле Ког, Талин
Гледачи: 1,500
Судија: Фердефелд Петер (Шведска)
Вјатчеслав Заховајко гол 54'
Ингемар Тевер гол 65'
Report Седловски Гоце гол 10'
Попов Горан гол 13'
Пандев Горан гол 31'
Гроздановски Влатко гол 71'

Кошарка[уреди | уреди извор]

Олимписки игри[уреди | уреди извор]

Македонија учествуваше на Летните олимписки игри 2004 во Атина.

На овие Олимписки игри, Македонија ја претставуваа 10 спортисти (7 во машка и 3 во женска конкуренција), кои настапија во 5 спортови:

Кајакарство[уреди | уреди извор]

  • Кајакарската репрезентација на Македонија учествува на Европското првенство на диви води.

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]