Влада на Македонија од декември 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Владата на Македонија од декември 2004 година е трета коалициска влада на СДСМ, ЛДП и ДУИ по парламентарните избори 2002 година. Нејзин претседател е Владо Бучковски, дотогашниот министер за одбрана. Новата влада е избрана поради тоа оставката на претседателот на претходната влада, Хари Костов. Владата на Владо Бучковски е избрана на 17 декември 2004 година и ја врши функцијата до 28 август 2006 година, кога по парламентарните избори 2006 година нова влада формира Никола Груевски.

Состав на владата[уреди | уреди извор]

Составот на Владата во декември 2004 година е следниот:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Службен весник на РМ, 90/04.