Црква „Св. Јован Крстител“ - Брест

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јован Крстител
Црква „Св. Јован Крстител“ - Брест.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба

Координати 41°43′33.22″N 21°09′22.06″E / 41.7258944° СГШ; 21.1561278° ИГД / 41.7258944; 21.1561278Координати: 41°43′33.22″N 21°09′22.06″E / 41.7258944° СГШ; 21.1561278° ИГД / 41.7258944; 21.1561278
Место Брест
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Јован Крстител
Изградба 17 јули 2004
Архитектонски опис

Свети Јован Крстител — помала селска црква во поречкото село Брест.[1]

Камен-темелникот на црквата е осветен и поставен на 17 јули 2004 година од страна на митрополитот г. Тимотеј.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]