Прејди на содржината

Victim Yield

Од Википедија — слободната енциклопедија
Victim Yield
Поставата на Виктим Јилд
Животописни податоци
ПотеклоКуманово, Македонија
ЖанровиДет метал, треш метал
Период на активност2004-денес
ИздавачиНепотпишани
СоработнициSMUT, Dedicated For Life, Холокауст
Мреж. местоVictimYield.com
Членови
Бојан Јовановски
Бранислав Димковски
Бојан Николовски
Мирослав Денковски
Виктор Кузмановски

Victim Yield (се чита: Виктим Јилд) — македонски дет метал бенд формиран во Куманово, во септември 2004 година.[1]

Во него членуваат: Бојан Јовановски (вокал), Бранислав Димковски - Казак (гитара/вокал), Бојан Николовски - Брко (гитара), Мирослав Денковски - Мими (бас) и Виктор Кузмановски - Ипчо (тапани).

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • Sentenced To Live (2005) (демо)
 • Voice of Consciousness (2005) (демо)
 • United by Hate (2008) (сплит со Daggerspawn)

Позначајни свирки[уреди | уреди извор]

 • Extreme Metal Masquarade
 • Рок Фест финале 2005
 • Вулкан со Heretical Guilt (Србија и Црна Гора)
 • МКЦ (гости на промоција на албумот на Dedicated For Life)
 • МКЦ (гости на 10 годишнина Smut)
 • Рок Фест 2006 (Гости на ревијална вечер)
 • Рок Кафе (Тетово со Dedicated For Life)
 • Кокино - 4000 години подоцна (Организирано од Министерство за Култура)
 • Plagij.at turns 1 - Скопје (Школка, Градски Парк Скопје)
 • Hard'n'Heavy - Кичево

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Профил на Victim Yield на Метал.мк“. Архивирано од изворникот на 2011-10-29. Посетено на 2013-02-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]