Холокауст (музичка група)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Холокауст
ПотеклоКуманово, Македонија
Жанровитреш метал
Период на активност1995-сѐ уште
ИздавачиЛитиум Рекордс
СоработнициVictim Yield, Vandal, Timesand
Членови
Оливер Милорадовски
Филип Тасевски
Дарко Симоновски
Мирослав Денковски
Оливер Младеновски

Холокауст — македонски треш метал бенд од Куманово. Нивниот прв настап бил на фестивалот „Гитаријада“ во 1996 година. Иако основани во 1995, нивниот прв студиски албум Ground Zero, бил издаден во 2009 г. во продукција на Литиум Рекордс.[1] Во текот на нивната кариера, имаат свирено со повеќе странски и домашни бендови, меѓу кои Onslaught, Carnal Forge, Sepultura, итн.[2][3]

Членови[уреди | уреди извор]

Дискографија[уреди | уреди извор]

  • Live at Music Garden (1997)
  • Live at Rudar Rock Fest IV (2000)
  • War at MKC (2006)
  • Ten Years of Holocaust - ....from the Beginning (2007)
  • Ground Zero (2009)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Критички осврт на Ground Zero
  2. Вечер (3 мај 2008)
  3. „Дневник (21 март 2014)“. Архивирано од изворникот на 2014-03-22. Посетено на 2014-04-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]