Македонија во 2006 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Република Македонија во 2006 година
Знаме на Македонија Грб на Македонија
Години : 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
Векови: 20 век · 21 век · 22 век
Децении: 1980-ти 1990-ти 2000-ти 2010-ти 2000-ти 2010-ти 2020-ти
Години: 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009

Водачи[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

PEI zname.gif

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

T-Mobile Македонија
  • 7 септември - Мобилниот оператор Мобимак стана дел од групацијата „Дојче Телеком“ променувајќи го своето име во T-Mobile Македонија.
  • 10 септември - Координирањето на активностите за евроатлантска интеграција на Република Македонија се крева на највисоко ниво и се става директно под закрила на премиерот. Се формира и Комитет за прием на Република Македонија во НАТО. Со Комитетот заседава премиерот, а негови заменици се министерот за надворешни работи и министерот за одбрана[1].
  • 30 септември - На пошироката публика за првпат и беше презентиран Адам од Македонија.

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Елена Ристеска

Книги и списанија[уреди | уреди извор]

Филм и телевизија[уреди | уреди извор]

Alsat M logo.jpg

Објекти[уреди | уреди извор]

Останато[уреди | уреди извор]

Орден „8 Септември“

Спорт[уреди | уреди извор]

Фудбал[уреди | уреди извор]

2006-08-16
18:00 UTC+3
Естонија  0 – 1  Македонија А. Ле Ког , Талин
Гледачи: 7,500
Судија: Кристин Јакобсон (Исланд)
Report Седловски Гоце гол 73'

2006-09-06
21:00 UTC+2
Македонија  0 – 1  Англија Градски, Скопје
Гледачи: 16,500
Судија: Бертранд Лајец (Франција)
Report Петер Крауч гол 46'

2006-10-07
17:00 UTC+1
Англија  0 – 0  Македонија Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 72,062
Судија: Маркус Мерк (Германија)
Report

2006-10-11
15:00 UTC+2
Андора  0 – 3  Македонија Естаде Комунале, Ла Вела
Гледачи: 300
Судија: Лаша Силагава (Грузија)
Report Пандев Горан гол 13'
Новевски Николче гол 16'
Наумовски Илчо гол 31'

2006-11-15
17:00 UTC+1
Македонија  0 – 2  Русија Градски, Скопје
Гледачи: 16,000
Судија: Алертс Пол (Белгија)
Report Бистров Владимир гол 18'
Аршавин Андреј гол 32'

* Пријателски натпревари

28 05 2006
19:00
Македонија  2 – 1  Еквадор Алфонсо Перез, Мадрид
Гледачи: 10,000
Судија: Гранде Геро (Шпанија)
Мазнов Горан гол 28'
Митревски Игор гол 73' (пен..)
Report Карлос Тенорио гол 18'

04 06 2006
20:00
Турција  0 – 1  Македонија Гротенбург-Креферд, Германија
Гледачи: 7,000
Судија: Кирхофер Торстен (Германија)
Report Мазнов Горан гол 80'

Кошарка[уреди | уреди извор]

Ракомет[уреди | уреди извор]

Женската ракометна репрезентација на Македонија го освои 12 место на европското првенство.

7 декември 2006
Србија 23 – 25 Македонија
8 декември 2006
Македонија 22 – 30 Унгарија
10 декември 2006
Австрија 28 – 25 Македонија

Олимписки игри[уреди | уреди извор]

Alpine skiing pictogram.svg Алпско скијање[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Дисциплина Финале
прва трка втора трка трета трка Вкупно Место
Ивана Ивчевска велеслалом 1:13.89 1:23.47 n/a 2:37.36 40
слалом 52.40 57.73 n/a 1:50.13 48
Ѓорѓи Марковски велеслалом не заврши
слалом 1:04.03 не заврши

Cross country skiing pictogram.svg Кроскантри скијање[уреди | уреди извор]

Далечина
Натпреварувач Дисциплина Финале
Вкупно Место
Дарко Дамјановски 15 km класично одење 48:33.7 84

Останато[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Петре М. Андреевски
Вера Ацева
Гоце Николовски
Панде Петровски

Родени[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]