Црква „Св. Илија“ - Лубница

Координати: 41°29′51″N 22°22′02″E / 41.49750° СГШ; 22.36722° ИГД / 41.49750; 22.36722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Илија

Поглед на црквата „Св. Илија“ над селото Лубница

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ињевско-конечка
Местоположба

Карта

Координати 41°29′51″N 22°22′02″E / 41.49750° СГШ; 22.36722° ИГД / 41.49750; 22.36722
Место Лубница
Општина Конче
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Завршено 2006
Осветување 2006
Архитектонски опис

Свети Илија — македонска православна манастирска црква, сместена на рид над селото Лубница, Општина Конче, Македонија.

Се наоѓа над ридот на селото Лубница, од каде се пружа целосен поглед на селото. Црквата е посветена на Пророкот Илија, како што е и селската слава на селото Лубница. До црквата се стигнува преку земјена патека од селото, која започнува над селските гробишта во Лубница.

Историја[уреди | уреди извор]

Се верува дека манастирот бил изграден на темели на стар објект. Иницијатива за манастирската црква „Св. Илија“ ја започнал чичко Спасе од село Ињево.[1]

Нејзината изградба завршила во 2006 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Изграден и осветен манастир во село Лубница“ (PDF). Посетено на 2 април 2016.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]