T-Mobile Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
T-Mobile Macedonia
Тип сопственик Deutsche Telekom
Oснована 1997г. под името Мобимак
Седиште Скопје, Република Македонија
Производи Мобилен оператор
Портал www.t-mobile.com.mk

Т-Mobile Македонија е првиот мобилен оператор формиран во Република Македонија. Започнал да работи во септември 1996 година, под името "МобиМак". На 7 септември 2006 година, фирмата "Мобимак" извршила промена на името и постанала дел од Т-Мобиле групацијата. Притоа, по повод ребрендирањето, на плоштадот "Македонија" во Скопје, фирмата го организирала концертот на кој настапила позната група "Пет шоп бојс" (Pet Shop Boys).


Како една од поуспешните компании во Македонија, "Т-Мобиле" преку фондацијата “Т-Мобиле за Македонија”, подржува голем број хуманитарни активности, но исто така, таа го подржува развојот на македонскиот спорт и музика. На крајот од 2013 година, "Т-Мобиле МК" имал околу 1 200 000 корисници (пазарно учество од 47,5%), а покриеноста со сигнал на територија на Република Македонија изнесува 98,5%. Префикси кои ги има "Т-Мобиле" се: 070, 071 и 072.[1]

Услуги[уреди | уреди извор]

Т-Мобиле нуди разни услуги за нивните корисници. Меѓу нив се:

  • Услугата роаминг која е достапна во над 90 земји и околу 200 оператори.
  • "Relax" тарифните модели за постпејд корисниците.
  • "Клуб 360" програмата за постпејд претплатниците.
  • Програмата "Припејд +" за припејд корисниците.
  • "Easy Talk/ Easy SMS" припејд тарифните модели со најниски цени за минута разговор.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Телекомот со добивка од 32,5 милиона евра", Дневник, година XVIII, број 5403, петок, 28 февруари 2014, стр. 8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]