Полиција на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Препознатливиот автомобил „Шкода Јети“ на македонската полиција.

Полиција на Македонија или само Македонска полиција претставува општ термин кој се користи за да се објаснат полициските служби во Република Македонија, надлежни за спроведување на законот. Мнозинството од нив се дел од структурите на Министерството за внатрешни работи, но ваквите служби исто така работат и во други министерства.

Поврзано[уреди | уреди извор]