Црква „Св. Мина“ - Ташмаруништа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Мина
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Четврта струшка
Местоположба
Место Ташмаруништа
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Мина Котуански
Осветување 31 август 2003
Архитектонски опис

Свети Мина претставува православна црква во струшкото село Ташмаруништа[1]. Била осветена на 31 август 2003 година. Административно припаѓа на Четвртата струшка парохија при Струшкото архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија на МПЦ - ОА.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2009). Христијански светилишта во село Ташмаруништа. Вера Битракова -Грозданова. Музеј на Струга.

Поврзано[уреди | уреди извор]