Црква „Св. Мина“ - Ташмаруништа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Мина
Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Четврта струшка
Местоположба
Населено место Ташмаруништа
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Мина Котуански
Осветување 31 август 2003
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Мина претставува православна црква во струшкото село Ташмаруништа[1]. Била осветена на 31 август 2003 година. Административно припаѓа на Четвртата струшка парохија при Струшкото архиерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија на МПЦ - ОА.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2009). Христијански светилишта во село Ташмаруништа. Вера Битракова -Грозданова. Музеј на Струга.

Поврзано[уреди | уреди извор]