Црква „Св. Архангел Михаил“ - Ташмаруништа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Четврта струшка
Местоположба

Место Ташмаруништа
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Архитектонски опис

Свети Архангел Михаил претставува главната селска црква во струшкото село Ташмаруништа[1]. Сегашниот изглед датира од средината на 19 век. Во 2009 година во периодот помеѓу 30 август и 5 септември, црквата била цел на кражба, каде биле украдени девет икони и две позлатени царски порти.[2] Црквата содржи вредна колекција на икони од Дичо Зограф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2009). Христијански светилишта во село Ташмаруништа. Вера Битракова -Грозданова. Музеј на Струга.
  2. „Ограбена црквата во Ташмаруништа“. Утрински Весник. 9 септември 2009. Посетено на 2011-08-30.

Поврзано[уреди | уреди извор]