Црква „Св. Недела“ - Ташмаруништа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Недела
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Четврта струшка
Местоположба
Место Ташмаруништа
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Осветување 14 септември 2003
Архитектонски опис

Света Недела претставува православна црква во струшкото село Ташмаруништа[1]. Била осветена на 14 септември 2003 година. Административно припаѓа на Четвртата струшка парохија при Струшкото архијерејско намесништво наДебарско-кичевската епархија на МПЦ - ОА.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2009). Христијански светилишта во село Ташмаруништа. Вера Битракова -Грозданова. Музеј на Струга.

Поврзано[уреди | уреди извор]